Dlaczego powieki opadają? Sposoby na opadające powieki

Powieki są bardzo cienkie i delikatne, a co za tym idzie ‒ szczególnie narażone na opadanie. Opadające powieki dodają lat i nadają twarzy smutnego wyglądu. Dlaczego powieki opadają i jakie są sposoby na opadające powieki? Wyjaśnimy, jak pielęgnować skórę powiek, oraz przedstawimy triki makijażowe i zabiegi na opadające powieki.

Dlaczego powieki opadają?

Skóra powiek jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne (między innymi na wiatr i substancje chemiczne) i łatwo się przesusza. W dodatku górna powieka pełni bardzo ważną funkcję: utrzymuje otwarcie oka nawet przez szesnaście godzin dziennie!

Pod delikatną skórą powiek znajdują się mięśnie i tłuszcz. Mięśnie ‒ bez względu na ilość tłuszczu ‒ trzymają całą powiekę w ryzach. Najsilniejszym z nich jest mięsień okrężny oka, który rozpoczyna się i kończy na przyśrodkowej ścianie oczodołu. Jego skurcze w poszczególnych partiach powodują zaciskanie, zamykanie i otwieranie powieki. Z wiekiem tkanki mięśni stają się coraz słabsze i gorzej radzą sobie z trzymaniem skóry powiek, która w konsekwencji zaczyna opadać. Z badań wynika, że tak się dzieje po czterdziestym roku życia, kiedy białka komórek mięśniowych zaczynają się odwapniać. Zmienia się cała gospodarka biochemiczna ludzkiego organizmu: zmniejsza się jej wydajność i siła mięśni. Z kolei tkanki skóry produkują coraz mniej kolagenu i elastyny ‒ białek odpowiedzialnych za gęstość skóry. Chociaż ten proces dotyczy całego organizmu, jego skutki są najbardziej widoczne tam, gdzie skóra jest cienka i delikatna, czyli na powiekach.

Z kolei tłuszcz, który pełni funkcję wypełniacza, zanika wraz z gwałtownym spadek wagi ciała. Objętość skóry nie zmniejsza się, dlatego pozbawiona wypełniacza z oczywistych względów zaczyna opadać.

Innymi czynnikami, które wpływają na opadanie powiek, są stres (prowadzi do niedotlenienia komórek) i niewłaściwa pielęgnacja skóry wokół oczu (nie opóźnia procesów starzenia, a niekiedy wręcz je przyspiesza).

Podsumowując, powieki opadają, jeżeli:

  • organizm, w tym skóra, starzeje się;
  • siła mięśni słabnie;
  • następuje spadek wagi, zwłaszcza nagły;
  • prowadzimy stresujący tryb życia;
  • niewłaściwie pielęgnujemy skórę.

Sposoby na opadające powieki

Niestety, nic i nikt nie zatrzyma czasu. Mimo to istnieją pewne sposoby na opadające powieki ‒ zarówno mniej inwazyjne (odpowiednie: pielęgnacja i makijaż), jak i bardziej inwazyjne (zabiegi profesjonalne).

  • Jak pielęgnować skórę powiek?
    Podstawą właściwej pielęgnacji, także skóry dojrzałej, jest jej nawilżanie. Krem lub żel do powiek o takich właściwościach powinien być wolny od silikonów i substancji potencjalnie uczulających. Należy go nakładać od wewnętrznego kącika oka w kierunku górnej powieki i naokoło do wewnętrznego kącika. Kosmetyk można stosować nawet kilka razy dziennie, jeżeli skóra wokół oczu jest wyraźnie sucha. Warto przy tym delikatnie wklepywać krem samymi opuszkami palców.
  • Makijażowe triki na opadające powieki
    Powszechnie wiadomo, że makijaż pomaga zamaskować mankamenty urody. Opadające powieki są jednym z nich. Aby je ukryć, cień należy nakładać tuż nad załamaniem powieki. Ponadto podczas malowania kreski warto wydłużyć ją do góry dopiero po minięciu załamania powieki (ta kreska powinna być bardzo cienka). Opadające powieki świetnie zakamufluje wachlarz rzęs, nawet sztucznych.
  • Zabiegi na opadające powieki
    Najskuteczniejszym, ale jednocześnie najbardziej inwazyjnym zabiegiem, który rozwiązuje problem opadających powiek, jest korekcja powiek górnych, czyli blefaroplastyka. Zabieg ma na celu usunięcie nadmiaru skóry. Blizny po cięciu znajdują się w bruzdach fizjologicznych, dlatego są mniej widoczne. Blefaroplastyka jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *