Relaks w wannie – przepisy na domowe kąpiele ziołowe (na uspokojenie, wzmocnienie lub odświeżenie)

Najlepszy sposób na relaks w domowym zaciszu? Ciepła kąpiel, która rozluźnia ciało i uspokaja myśli. Chwila przyjemności po ciężki dniu. Czy wiesz, dlaczego ziołowe kąpiele lecznicze, oczyszczające, relaksujące i odchudzające są dziś tak popularne?

Nie każdego stać na tygodniowy pobyt w SPA. Choć każdy chciałby choć przez chwilę poczuć się jak na wakacjach i odprężyć się po pracowitym i zabieganym dniu. Zabiegi pielęgnacyjne, którym na co dzień się poddajemy, bardzo często stają się przykrym obowiązkiem. Warto raz na jakiś czas zrobić sobie domowe SPA. Relaksująca kąpiel ziołowa to nie tylko przyjemność, ale również sposób na poradzenie sobie z wieloma problemami.

Woda zdrowia doda

Zabiegi pielęgnacyjne, relaksacyjne i wspomagające leczenie poprzez kąpiel znane są już od wieków. Mają swoją nazwę – sanus per aquam, czyli zdrowie przez wodę. Jak to działa?

Woda jest o wiele lepszym nośnikiem energii cieplnej niż np. powietrze. I to właśnie temperatura odgrywa tutaj największą rolę. Zmieniając temperaturę kąpieli w zależności od potrzeb, możemy regulować pracę naszego organizmu. Aby dopasować się do temperatury wody, organizm sam reguluje ciśnienie tętnicze, krążenie limfy, objętość płynów ustrojowych i metabolizm. To zjawisko nosi nazwę homeostazy i daje możliwość oddziaływania na organizm właśnie przez temperaturę kąpieli. I tak:

  • zimna kąpiel – hartuje organizm, wzmacnia odporność, przyspiesza metabolizm, pobudza enzymy trawienne, stymuluje krążenie i normuje ciśnienie; polecana jest nad ranem, po obfitym posiłku, osobom otyłym lub, kiedy chcemy się obudzić;
  • ciepła kąpiel – pomaga się zrelaksować, rozluźnia mięśnie, rozkurcza naczynia krwionośne, pobudza układ nerwowy, działa tonizująca i odpręża; polecana jest przy dużym zmęczeniu, poddenerwowaniu i napięciu mięśniowym.

Wpływ na wszystkie dodatkowe właściwości kąpieli ma to, jakie składniki do nich dodamy. Najczęściej są to zioła, chociaż to, co można dodać do kąpieli, nie ma ograniczeń: mleko, miód, płatki róż, a nawet koncentrat siarkowy polecany przy problemach skórnych.

Ziołowe kąpiele

Zdrowotne właściwości kąpieli są potwierdzone. W zależności od tego, czego dodamy do wody, mogą one być przyjemną aromaterapią, pielęgnować lub działać leczniczo. Warto wiedzieć, jakie właściwości mają regularne kąpiele ziołowe.

  • Odprężają i niwelują napięcie mięśniowe.
  • Zmniejszają poddenerwowanie i łagodzą stres.
  • Mogą pobudzać spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Doskonale nawilżają, odżywiają i regenerują skórę.
  • Łagodzą bóle mięśni i stawów.

Dotychczas kąpiele ziołowe oferowano wyłącznie w ośrodkach lub gabinetach SPA. To tam wybieraliśmy się, aby zrelaksować i oddać chwili przyjemności. Coraz większa dostępność olejków eterycznych i ziół (nawet tych orientalnych) sprawia, że dziś możemy stworzyć mini-SPA w swoim domu. To się opłaca, ponieważ domowe kąpiele ziołowe są tańsze, łatwe do samodzielnego zaaranżowania i dostępne od ręki, o ile mamy potrzebne dodatki do kąpieli.

Jak zrobić domową kąpiel relaksująca lub leczniczą?

Przygotowanie domowego SPA jest bardzo proste. Warto zadbać o atmosferę, którą może tworzyć kilka świec i ulubiona muzyka puszczona w tle. Nie bez powodu najlepszy dodatek do kąpieli relaksującej to olejki eteryczne – aromat owoców, kwiatów albo wanilii potrafi wprawić w świetny nastrój i zadziałać na wszystkie nasze zmysły. Ale to nie jedyne, co można wykorzystać.

Składniki, które można dodać do wody na kąpiel:

  • olejki eteryczne – działają aromaterapeutycznie;
  • sól morska – wzbogaca o naturalne składniki mineralne;
  • naturalne oleje roślinne – odżywiają i nawilżają skórę;
  • napary z ziół np. melisy, lawendy, lipy, macierzanki, nagietka itp.

PRZEPISY NA NAJLEPSZE KĄPIELE ZIOŁOWE

Co dodawać do kąpieli? Możliwości jest naprawdę wiele. Oto najprostsze przepisy na kąpiele ziołowe, które można dowolnie modyfikować i przygotowywać według własnego uznania. Wystarczy napełnić wannę ciepłą wodą i wrzucić do niej odpowiednie składniki. Oto przepisy na trzyskładnikowe kąpiele ziołowe.

Kąpiel rozgrzewająca – przepis:

  1. Kilka kropli olejku z eukaliptusa i tymianku.
  2. Odwar z goździków, kory cynamonowej i skórki pomarańczy.
  3. Olejek z igliwia sosnowego.

Kąpiel wzmacniająca – przepis:

  1. Odwar z macierzanki, nagietka i babki lancetowatej.
  2. Ekstrakt z miłorzębu japońskiego.
  3. Wyciąg z ze świeżych lub suszonych kwiatów lipy.

Kąpiel relaksująca – przepis:

  1. Olejek pomarańczowy.
  2. Olejek lawendowy.
  3. Garść suszonej melisy, lawendy i kwiatów akacji.

Kąpiel oczyszczająca – przepis:

  1. Odwar z szałwii lekarskiej.
  2. Garść świeżych kwiatów lipowych.
  3. Kilkanaście szyszek chmielowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *