Szczoteczkowe jedzenie. Czy można myć zęby jedząc?

Gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym i sprawić, że nasze zęby będą myły się automatycznie w trakcie jedzenia? Brzmi nieprawdopodobnie, ale jest możliwe. Wystarczy jeść odpowiednie produkty, które w naturalny sposób oczyszczają jamę ustną.

Znaczna część społeczeństwa uważa, że mycie zębów pastą do zębów jest wystarczającym elementem higieny. Co gorliwsi używają jeszcze nici dentystycznej albo płynu do płukania jamy ustnej. Oczyszczanie nie powinno opierać się wyłącznie na tym. Można wpływać na florę bakteryjną w naszych ustach jedzeniem. Dieta szczoteczkowa polega na wplataniu w codzienny jadłospis takich produktów, które naturalnie wspomagają higienę jamy ustnej. Jakie to produkty?

Szczoteczkowe produkty to głównie:

  • Truskawka, ananas – działają wybielająco, ze względu na dużą zawartość kwasu jabłkowego (składnik używany do produkcji past wybielających) oraz bromelainy (naturalnego odplamiacza). Oba składniki rozpuszczają przebarwienia, które pojawiają się na zębach w wyniku np. picia kawy lub herbaty.
  • Kalafior, ogórek – mają właściwości antybakteryjne i oczyszczające. Jedzenie kalafiora można porównać do ścierania gumką, ponieważ usuwa on zalęgające na zębach jedzenie i płytkę w bardzo podobny sposób. Ogórek natomiast pobudza krążenie w dziąsłach, dzięki charakterystycznym włóknom.
  • Jabłko, fasola szparagowa, seler naciowy – bardzo dobrze ścierają i działają przeciwbakteryjnie. Jabłko od dawna uważa się za naturalną szczoteczkę, a zawarte w nim kwasy eliminują bakterie występujące na zębach. Podobnie działają pozostałe warzywa.
  • Arbuz, kiwi, pomarańcza – wspierają utrzymanie prawidłowego stanu dziąseł przez ich odżywienie. Szczególną rolę w obniżaniu ryzyka paradontozy i spowalnianiu procesów starzenia wykazuje naturalny przeciwutleniacz z owoców, czyli witamina C.
  • Szpinak, sałata, jarmuż – te liściaste warzywa to sprzymierzeńcy w walce z nieprzyjemnym zapachem w ustach. Zawierają beta-karoten, który w organizmie zamieniany jest w witaminę A, która reguluje procesy wydzielania śliny. To natomiast wpływa na zmniejszenia ryzyka powstawania nieprzyjemnego zapachu w ustach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *