Wybredna cera naczynkowa – sprawdź, czego nigdy nie polubi

Cera naczynkowa to bardzo delikatny i wrażliwy twór, który jest niezwykle trudny w pielęgnacji. Przysparza sporo kłopotów i wymaga więcej troski, niż inne rodzaje cery. czasem wystarczy nadmiar ostrych przypraw,a naczynka wariują i rozsieją na skórze misterna sieć niezbyt ładnej czerwonej pajęczyny. Oczywiście wymagają odpowiednich kosmetyków, które trzymają w ryzach naczynkowa skórę, ale musisz wiedzieć, ze czasami skóra buntuje się niezależnie od tego jak doskonałe kosmetyki stosujesz. Dlaczego? najczęściej sami jesteśmy odpowiedzialni za szereg pielęgnacyjnych błędów, które pogarszają wygląd skóry. Sprawdź, czego nie lubi ultra wrażliwa cera naczynkowa.

Cera naczynkowa – czego unikać?

1. Cera naczynkowa a solarium

Nawet, jeśli uwielbiasz solarium, to jako posiadaczka cery naczynkowej musisz niestety zrezygnować ze sztucznej opalenizny. Tak duża różnica temperatur może doprowadzić do pękania kolejnych naczynek. Warto o tym pamiętać przede wszystkim latem i zimą: poświęć skórze szczególnie dużo uwagi, ponieważ nawet jeśli przestałaś korzystać z solarium, pozostaje jeszcze zagrożenie w postaci promieniowania słonecznego. Stosuj kremy z wysokimi filtrami UV. Pamiętaj o ponownej aplikacji kremu w ciągu dnia. Producent zawsze umieszcza informację o stabilności zastosowanych filtrów opakowaniu produktu. Stosuj się do jego zaleceń.

2. Cera naczynkowa a kwasy

Posiadaczki cery naczynkowej powinny niestety odstawić wszystkie agresywne peelingi, które mają w swoich łazienkach. Podobnie ma się rzecz z produktami zawierającymi kwasy: absolutnie nie można ich aplikować. Jest to niestety najczęstszy błąd jaki popełniamy zwłaszcza, gdy jednocześnie na skórze pojawił się trądzik różowaty, który często towarzyszy tego rodzaju cerze. Najlepiej udać się wtedy do specjalisty i poprosić o odpowiednią kurację i specyfiki do pielęgnacji. Możliwe, że możesz stosować produkty z łagodnymi kwasami PHA. Zawsze jednak rób to tylko w porozumieniu z dermatologiem!

3. Cera naczynkowa a sauna

Kolejna zła wiadomość: ten teren jest również zakazany dla cery naczynkowej; sauna, podobnie jak solarium, to środowisko o wysokiej temperaturze, co powoduje rozszerzanie się naczynek krwionośnych. Odbija się to bardzo niekorzystnie na cerze naczynkowej: naczynka są na tyle kruche, że mogą łatwo pęknąć, a na twarzy pojawią się kolejne pajączki.

4. Cera naczynkowa a alkohol

Oczywiście nie musisz skazywać się na totalną abstynencję. Pamiętajmy, że alkohol jest w większości słodyczy, w tym w czekoladzie oraz cukierkach z nadzieniem. Lampka wina też nie będzie przestępstwem, ale przy cerze naczynkowej konieczne jest zachowanie umiaru. Do pielęgnacji cery, która ma problemy z naczynkami, nie należy stosować kosmetyków, w których składzie znajdzie się alkohol ( w szczególności ten “zły” czyli krótkołańcuchowy, najsilniej wysuszający naskórek, typu alkohol denat).

5. Cera naczynkowa a warunki atmosferyczne

Oprócz solarium i sauny skóra naczynkowa jest narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, a zatem bardzo źle znosi mróz, gorące słońce a także ekstremalne zmiany temperatury czyli np. wchodzenie z mroźnego powietrza do pomieszczenia ogrzewanego ciepłym, suchym powietrzem grzejników.

6. Cera naczynkowa a ostre przyprawy

Ostre przyprawy (papryka, papryczki chili, czosnek, pieprz kajeński) – to tylko część z całej listy ostrych przypraw, które nie są dobrze tolerowane przez naczynkową skórę. Jeśli nie chcesz, aby na skórze pojawiły się pajączki – odstaw ostre przyprawy i sięgnij po zioła.

Jeśli chcesz zapewnić skórze naczynkowej jak najlepszą pielęgnację – na początek sięgnij po kremy z filtrem UV. Oprócz tego na  co dzień możesz nieco przykryć zaczerwienione policzki wybierając krem na dzień z lekko zielonym pigmentem. Zakamuflujesz nim naczynka, a składniki pielęgnacyjne będą wspierały naskórek w ciągu dnia. Jedną z doskonalszych roślin pielęgnujących skórę naczynkową jest miłorząb japoński. Jest on bogaty jest we flawonoidy, które wzmacniają ścianki naczynek i mają działanie uszczelniające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *