Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – na czym polega i jakie daje korzyści?

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy zyskało popularność wraz z koreańską pielęgnacją. Według Koreanek, mycie twarzy dwuetapowo jest najskuteczniejszą metodą oczyszczania skóry oraz sposobem na niedoskonałości czy zmarszczki. 

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – na czym polega? 

Skóra twarzy codziennie potrzebuje oczyszczenia. W tym celu Koreanki opracowały metodę dwuetapowego oczyszczania. Pod koniec każdego dnia, na naszej skórze znajduje się warstwa naturalnie wydzielanego sebum, które tworzy na jej powierzchni barierę ochronną, zanieczyszczeń z powietrza (smog, kurz, bakterie), makijażu. Ta azjatycka metoda mycia twarzy polega na dwukrotnym jej oczyszczeniu przy pomocy dwóch różnych produktów myjących: na bazie oleju – olejku do demakijażu oraz na bazie wody – żelu czy pianki.

Dwa kroki to czystej skóry

Etap 1 – kosmetyk na bazie oleju

Zgodnie z metodą Koreanek – jeden kosmetyk nie wystarczy. Na powierzchni naszej skóry gromadzą się substancje rozpuszczalne zarówno w tłuszczach jak i w wodzie – stąd konieczność zastosowania dwóch produktów o różnych właściwościach i formule.

Oleje myjące działają na zasadzie „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz”. Kosmetyk na bazie oleju pozwala pozbyć się zanieczyszczeń w postaci resztek makijażu – również wodoodpornego czy nagromadzonego sebum, pozostałości kremu, jednocześnie nie naruszając bariery hydrolipidowej skóry.

Olejki do demakijażu to także cenne dla skóry witaminy i składniki odżywcze. Formuła olei do mycia opiera się na olejach z pestek winogron, rycynowym, kokosowym, makadamia czy ze słodkich migdałów. To naturalne źródła witaminy E, odgrywającej kluczową rolę w odbudowie i regeneracji skóry. Z reguły, olejki przeznaczone do dwuetapowego oczyszczania cechują się łatwością spłukiwania. Pozostawiają na skórze cienką warstwę tzw. “filmu” chroniącego przed czynnikami zewnętrznymi oraz przed utratą wilgoci. Stosuj olejek wmasowując go okrężnymi ruchami a następnie zmyj letnią wodą. Olej, który w składzie nie ma emulgatora – substancji odpowiedzialnej za pienienie się produktu, możesz zmyć ze skóry przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Ważne, aby przy każdym kontakcie z twarzą ściereczka była czysta – zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się bakterii.

Etap 2 – kosmetyk na bazie wody

Drugi etap oczyszczania twarzy ma za zadanie domyć wszelkie pozostałości, z którymi nie poradził sobie olej oraz zmycie samego oleju wraz z zanieczyszczeniami. W tym celu używa się kosmetyku na bazie wody, dobranego do potrzeb naszej skóry. Innego produktu potrzebowała będzie skóra trądzikowa, a innego sucha czy wrażliwa. Może być to emulsja, pianka czy żel. Unikaj zwykłych mydeł o zasadowym pH. Odczyn naszej skóry jest lekko kwaśny i waha się w granicach 4,7-5,6. Postaw na kosmetyki, które nie naruszą pH twojej skóry twarzy – unikniesz w ten sposób przesuszenia. Żele i pianki mogą być bezpiecznie stosowane w okolicach oczu. Rozprowadź niewielką ilość produktu między palcami mieszając ją z wodą aż do powstania piany, piankę nanieś na twarz. Myj ją delikatnie, nie pocieraj i nie trzyj. Na koniec zmyj wszystko letnią wodą. Oczyszczoną skórę osusz ręcznikiem lekko dociskając go do twarzy.

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – dla kogo?

Dwuetapowe oczyszczanie polecane posiadaczkom każdego typu cery.  Warto pamiętać, aby do codziennej pielęgnacji używać kosmetyków, które nie podrażnią twojej skóry i nie naruszą jej naturalnej bariery ochronnej. Zbyt mocny detergent może doprowadzić do zaczerwienia i odwodnienia.