Najważniejsza dla naszej skóry jest woda, której niedobór możemy odczuć bardzo boleśnie. Konieczne jest sięganie po kosmetyki, które pozwalają zapewnić optymalny poziom nawilżenia naszej skórze. Czy woda termalna jest jednym z nich?
Przeszło 2/3 naszego organizmu stanowi woda, dlatego przy zbyt małej jej ilości odczuwamy swędzenie, pieczenie i ściągnięcie skóry. Trzeba mieć świadomość, że skóra regularnie wytraca wodę. Jej odparowywanie, czyli przeznaskórkowa utrata wody, to całkowicie naturalne zjawisko. Staje się problemem, kiedy nie dostarczamy tyle wody, ile wytracamy. W konsekwencji naszego zaniedbania zaburza się naturalna równowaga i skóra staje się sucha.
Naturalnie woda w skórze występuje w dwóch postaciach:
- jako cząsteczka migrująca między różnymi warstwami skóry;
- jako cząsteczka o stałym miejscu, związana np. z humektantami.
Najprostszym sposobem dostarczenia jej do organizmu jest stosowanie kosmetyków nawilżających, które zawierają wodę, humektanty i emolienty, czyli składniki zatrzymujące wodę w skórze. Niektórzy sięgają po kremy, inni po oleje, a jeszcze inni po wodę termalną. I właśnie o tej ostatniej warto powiedzieć parę słów więcej.
Co to jest woda termalna?
Wody termalne to wody podziemne, których temperatura jest wyższa niż średnia temperatura otoczenia. Znajdują się głęboko pod ziemią (nawet do 6 km), dlatego – zanim wydostaną się na powierzchnię – gromadzą po drodze wiele cennych składników mineralnych. Ujęcia termalne znajdują się na całym świecie i na szczęście są chronione przed zanieczyszczeniami środowiska. Właśnie to sprawia, że woda termalna w kosmetykach jest naprawdę cenionym składnikiem. Jest hipoalergiczna i ma udowodnione działanie lecznicze.
Ciekawostka! W zależności od miejsca pozyskiwania woda termalna może mieć różny skład, być wysokozmineralizowana lub zawierać mniej składników mineralnych.
Jak działa woda termalna?
Naturalnie pielęgnuje skórę i dostarcza jej cennych składników. Warto używać jej nie tylko do nawilżania cery, co robi naprawdę świetnie, ale też do odświeżania i pielęgnowania. Dzięki zawartości wielu minerałów reguluje wydzielanie sebum, zapobiegając niekontrolowanemu błyszczeniu się skóry w strefie T. Działa łagodząco, dlatego polecana jest przy leczeniu trądziku i w pielęgnacji skóry wrażliwej. Składniki wody termalnej częściowo odkładają się w warstwie rogowej naskórka, a częściowo przenikają do jego głębszych warstw. Właśnie dlatego jest idealną bazą do produkcji wartościowych kosmetyków do każdego rodzaju skóry.
Co daje woda termalna?
- Doskonale się wchłania, nawilżając od środka.
- Przynosi ukojenie i łagodzi stany zapalne.
- Wspomaga leczenie chorób skórnych.
- Odżywia skórę, dostarczając jej składniki mineralne.
- Przyspiesza procesy regeneracji skóry.
- Spowalnia procesy starzenia się skóry.
- Wyrównuje koloryt i nadaje skórze gładkość.
- Przygotowuje skórę pod przyjęcie kosmetyków.
Jak stosować wodę termalną?
Najczęściej używana, bo najłatwiej dostępna, jest woda termalna w sprayu. Atomizer ułatwia wykorzystanie jej jako mgiełki do twarzy i ciała. Wystarczy spryskać wybrane miejsce wodą termalną, odczekać około 30 sekund i delikatnie osuszyć skórę z nadmiaru wilgoci. Ważne, że powinno używać się jej wyłącznie na oczyszczoną skórę.
Pielęgnować można nie tylko, wykorzystując samą wodę termalną, ale również produkty pielęgnacyjne z jej dodatkiem. Woda termalna w kosmetykach świetnie nawilża, zapobiega utracie nawilżenia, dostarcza cenne składniki mineralne, a także sprawia, że produkty są lżejsze dla skóry i lepiej się wchłaniają. Warto wybierać kosmetyki z wodą termalną i stosować je według zaleceń.
Woda termalna a płyn micelarny
Niewiele osób wie, że woda termalna może skutecznie zastąpić płyn micelarny, bo świetnie oczyszcza i odświeża cerę. Zwłaszcza latem zaleca się, aby stosować wodę termalną do demakijażu, ponieważ przynosi ukojenie i chłodzi cerę w gorące dni.
Jak utrwalić makijaż wodą termalną?
Aby ułatwić sobie nakładanie podkładu, można użyć wody termalnej jako bazy pod makijaż. Sposób użycia jest taki sam, jak w przypadku standardowego primera w sprayu – otulamy twarz mgiełką i czekamy chwilę, aż się wchłonie. Woda termalna sprawia, że podkład nakłada się dużo lepiej, jest lżejszy i mniej obciąża skórę. Do tego trzyma się dłużej niż nałożony bezpośrednio na skórę. Przydatna sztuczka? Woda termalna nadaje się też świetnie do spryskania pędzli do makijażu, aby łatwiej nakładać nimi kosmetyki i uzyskiwać naturalny, gładki, trwały efekt.
Woda termalna – zalety
- Można zastąpić nią wiele kosmetyków.
- Nadaje się do każdego rodzaju skóry.
- Jest produktem hipoalergicznym i bezpiecznym.
- Zawiera dużo cennych składników mineralnych.
- Nawilża skórę lepiej niż woda i inne hydrolaty.
Dodaj komentarz