Ale kwas! Podział i rodzaje kwasów kosmetycznych

Kwasy to jedna z wielu skutecznych substancji wykorzystywanych w kosmetyce do pielęgnacji cery. Wyróżnia się kilka rodzajów kwasów przeznaczonych do różnych typów skóry i zwalczających konkretne problemy dermatologiczne.

Właściwości kwasów kosmetycznych

Kuracji kwasami kosmetycznymi powinien poddać się każdy, kto ma jakikolwiek problem z cerą. Kwasy bowiem:

 • usuwają martwy naskórek, dzięki czemu wspomagają odnowę komórkową skóry oraz poprawiają jej nawilżenie i koloryt;
 • usuwają przebarwienia i blizny potrądzikowe;
 • oczyszczają pory skóry, działają antybakteryjnie i zapobiegają powstawaniu trądziku;
 • przygotowują skórę do innych zabiegów kosmetycznych;
 • wspomagają produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, które są naturalnymi substancjami znajdującymi się w naszym organizmie;
 • można stosować na różne części ciała.

Dla kogo kwas?

Kwasy mają naturalne pochodzenie, dzięki czemu ryzyko wystąpienia alergii podczas kontaktu z nimi jest bardzo małe. Kwasy są polecane dla każdego, niezależnie od rodzaju skóry, płci, wieku lub schorzenia. Ważne jest jednak dopasowanie odpowiedniego rodzaju i stężenia produktu. Używanie kwasu niezgodnego ze skórnym problemem może prowadzić do groźnych powikłań.

Rodzaje kwasów

W kosmetologii wyróżnia się cztery rodzaje kwasów:

 1. AHA (glikolowy, mlekowy, jabłkowy, szikimowy i migdałowy) – przenikają w głąb skóry. W zależności od stężenia mają właściwości złuszczające, oczyszczające lub nawilżające. Kwasy AHA będą najlepsze dla tych, którzy zmagają się z trądzikiem lub ich skóra jest uszkodzona nadmiernym opalaniem się i paleniem papierosów. Zalecane stężenie powinno wynosić od 5% do 20%; poniżej tej wartości kwasy AHA mają działanie nawilżające, a powyżej – drażniące.
 2. BHA (kwas salicylowy) – pozyskuje się go z wierzb, malin, róż, brzóz i rumianku. Oczyszcza pory skóry, reguluje działanie gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie. Polecany jest osobom borykającym się z trądzikiem lub zaskórnikami, cerą tłustą i mieszaną. Kwas salicylowy nie podrażnia i nie wysusza skóry. Bezpieczne stężenie tego kwasu powinna dobrać kosmetyczka, a odpowiednie pH powinno wynosić 3-4.
 3. LHA (lipo-hydrokwasy, które są pochodnymi kwasów BHA) – oczyszczają skórę, zwalczają wypryski, zmniejszają widoczność porów skóry. Kwasy LHA są delikatniejsze, dzięki czemu nie podrażniają skóry, lecz wykazują dłuższe działanie.
 4. PHA (poli-hydroksylowe) – działają podobnie jak kwasy AHA, jednak w przeciwieństwie do nich nie powodują podrażnień, łuszczenia się skóry, pieczenia i zaczerwienienia. Wnikają długo w naskórek, działając wolniej i dokładniej. Pomogą z pewnością osobom z cerą wrażliwą i cierpiącym na łuszczycę, trądzik różowaty, łojotok lub egzemę. Dodatkowo nawilżają, oczyszczają i regenerują barierę hydrolipidową.

Czy wiesz, że…

Jeden z kwasów kosmetycznych nie został zakwalifikowany do żadnej z tych grup. To kwas azaleinowy, doskonałe antidotum na trądzik i idealny preparat dla skóry wrażliwej.

Jak stosować kwasy kosmetyczne?

Podczas kuracji kwasami kosmetycznymi należy bezwzględnie przestrzegać tych zasad:

 • kurację rozpocznij od niższych stężeń i zwiększaj je według zaleceń kosmetologa lub producenta;
 • peelingom chemicznym poddaj się w zaufanym salonie kosmetycznym;
 • jeżeli kwasy kosmetyczne chcesz stosować w domu, to używaj gotowych produktów;
 • skóra po zastosowaniu kwasów jest wrażliwa na działanie różnych czynników zewnętrznych – pamiętaj o zabezpieczeniu i zregenerowaniu jej odpowiednimi kosmetykami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *