BIO, EKO, VEGE. Jakie kosmetyki naturalne są najlepsze?

Bio, Eko, Vege. Kosmetyki naturalne

Czym kierujesz się, wybierają kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów? Większość z nas sięga po produkty naturalne. Tylko, które z nich są najlepsze: ekologiczne, BIO, a może wegańskie? Sprawdź, czy wiesz, czym się różnią.

Mnogość kosmetyków na rynku może przyprawić o zawrót głowy tych, którzy nie orientują się w różnicach między produktami BIO a kosmetykami ekologicznymi, naturalnymi i wegańskimi. Co wybrać, jeśli chcemy, aby dbać o skórę w zgodzie z naturą?

KOSMETYKI NATURALNE

Jak sama nazwa wskazuje, kosmetyki naturalne to produkty, które stworzono z substancji naturalnie występujących w przyrodzie – olejków, hydrolatów, maceratów, ekstraktów. Można w nich znaleźć też substancje pochodzenia zwierzęcego, które pozyskuje się bez szkody dla zwierząt np. miód, wosk pszczeli, mleczko pszczele.

Warto jednak wiedzieć, że prawo w żaden sposób nie reguluje definicji i kosmetykami naturalnymi można nazwać naprawdę wiele produktów – często takich, które nie zawierają 100% składników naturalnych. Warto więc czytać składy, żeby mieć pewność, że dany kosmetyk naturalny opiera swoje działanie wyłącznie na składnikach pochodzących z natury.

KOSMETYKI EKOLOGICZNE

Jedną z grup kosmetyków naturalnych są kosmetyki ekologiczne, czyli produkty na bazie starannie wyselekcjonowanych składników. Jakich konkretnie? Takich, które pochodzą z plantacji ekologicznych o odpowiednich certyfikatach. Musi ich być minimum 95%.

Warto wiedzieć, że kosmetyk, który jest ekologiczny:

  • zawiera składniki pochodzące  z upraw ekologicznych,
  • powstaje w zgodzie z naturą bez sztucznych dodatków,
  • zamykany jest w biodegradowalnych opakowaniach.

Jeśli chcemy mieć pewność, że sięgamy właśnie po kosmetyk ekologiczny, szukajmy na opakowaniu certyfikatów np. ECOCERT, COSMOS, COSMEBIO. To certyfikaty, które mają np. organiczne olejki naturalne.

KOSMETYKI BIO

Kolejna grupa to bio kosmetyki, czyli jeszcze inny rodzaj kosmetyków naturalnych. Są bardzo podobne do kosmetyków ekologicznych – też muszą zawierać produkty pochodzenia naturalnego i nie znajdziemy w nich składników syntetycznych, barwników itp.

Różnica? Kosmetyki ekologiczne muszą mieć 95% składników naturalnych, podczas gdy kosmetykiem bio nazwiemy już produkt, który ma ich 50%. To jednak definicja umowna, ponieważ również w przypadku kosmetyków bio w wielu krajach nie określono jeszcze żadnych prawnych regulacji – producenci mogą stosować „bio” w nazwie bez żadnych ograniczeń.

KOSMETYKI WEGAŃSKIE

Czas na ostatnią grupę produktów pielęgnacyjnych. Sprawa z kosmetykami wegańskimi jest prosta – to wszystkie produkty, które nie posiadają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego Nawet takich jak miód i wosk pszczeli, czyli pozyskiwanych bez szkody dla zwierząt. Ich skład jest naturalny.

Dodatkowo kosmetyki wegańskie nie mogą być testowane na zwierzętach. Warto szukać na opakowaniu certyfikatów i oznaczeń z króliczkiem, które to potwierdzają np. Vegan, Cruelty-Free, Not Tested On Animals.

BIO, EKO, VEGE – CO WYBRAĆ?

Jeśli chcemy, aby nasza pielęgnacja była naturalna, najłatwiej ograniczymy szkodliwe składniki, wybierając kosmetyki ekologiczne. Są naturalne, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty i skład w 95% ze składników naturalnego pochodzenia. Jeśli dodatkowo zależy nam na tym, żeby nie szkodzić zwierzętom, dobrym rozwiązaniem będą kosmetyki wegańskie bez substancji pochodzenia zwierzęcego, ale również o ekologicznych formułach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *