Ekstrakty roślinne w kosmetyce. Jakie stosować?

Coraz częściej sięgamy po naturalne produkty pielęgnacyjne. Mocy naturalnych składników szukamy w kremach, balsamach, kosmetykach do włosów, tonikach… Rośliny w pielęgnacji są niewątpliwie lepszym wyborem niż ich chemiczne zamienniki. Roślinna pielęgnacja skrywa w sobie wiele dobroci i jeżeli będziemy stosować ją systematycznie, na pewno nasza skóra na tym zyska.

Ekstrakty roślinne w kosmetyce

Są pozyskiwane w całych roślin lub jej części przez ekstrakcję rozpuszczalnikiem. Występują w formie proszku lub płynu. Pełnią funkcję najważniejszych składników aktywnych, dlatego odpowiadają za konkretne efekty, które są widoczne na włosach czy skórze.

Ekstrakty roślinne:

• nawilżają,

• opóźniają starzenie się skóry,

• działają antyseptycznie i antybakteryjnie,

• łagodzą podrażnenia,

• regenerują i złuszczają martwy naskórek,

• zabezpieczają przed promieniowaniem UV,

• działają antyoksydacyjnie.

Najpopularniejsze ekstrakty roślinne w kosmetykach

– Aloes

To silny humektant, który ma przeciwzapalne, regeneracyjne działanie. Przyspiesza gojenie się skory, działa kojąco i łagodzi podrażnienia. Sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, trądzikowej, wrażliwej, dojrzałej, którym brakuje cennego nawilżenia. Często stosowany jest jako składnik toników, maseczek do twarzy i płynów micelarnych.

– Arnika

Ma przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości. Wzmacnia naczynia krwionośne, poprawiając wygląd skóry. Ekstrakt z arniki sprawdzi się w pielęgnacji cery naczynkowej, ponieważ redukuje widoczność pajączków i zapobiega powstawaniu nowych.

– Ekstrakt z granatu

Często używamy w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Składnik szamponów, masek i odżywek do włosów, ponieważ dogłębnie regeneruje i odżywia ekstremalnie zniszczone, pozbawione blasku włosy, przywracając im witalność.

– Ekstrakt z kawy

Ma wyszczuplające, antycellulitowe działanie, więc wszystkie panie, zmagające się z utratą jędrności i cellulitem, powinny po niego sięgnąć. Jego przeciwstarzeniowe właściwości znajdują się także w kremach pod oczy, ponieważ kawowy wyciąg likwiduje opuchliznę powiek, a także sińce i cienie pod oczami.

– Ekstrakt z czerwonego wina

Jego antyoksydacyjne właściwości chronią skórę przed promieniowaniem UV. Ponadto ekstrakt winny działa przeciwzapalnie, radzi sobie w pielęgnacji skóry dojrzałej, ponieważ wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.

– Ekstrakt z kasztanowca

Idealny w pielęgnacji skóry, a także jako leczniczy składnik na zmęczone stopy. Ma przeciwobrzękowe właściwości, a także niweluje nadmierne pocenie się i działa odświeżająco. W przypadku skóry naczynkowej likwiduje uciążliwe pajączki i zmniejsza pojawianie się ich, tak jak arnika.

– Ekstrakt z ananasa

Ma złuszczające, oczyszczające i peelingujące działanie. Znacznie poprawia i ujednolica koloryt skóry, rozjaśniając przebarwienia. Można stosować go na cerę suchą i wrażliwą. Ekstrakt z ananasa poprawia barierę ochronną naskórka, zapobiegając ucieczce wody z jej wnętrza. Sprawdza się ponadto w pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych.