W poszukiwaniu niezwykłych i cennych składników kosmetycznych trafiamy dziś na trehalozę. Czy już o niej słyszałaś? Nazywana jest “cukrem życia” czy nie słodko byłoby zadbać o młodość i wzmocnić skórę jednym z najsilniej nawilżających składników kosmetycznych?
Trehaloza- czym jest?
Jak wspomnieliśmy, trehaloza to cukier; jest obecny m.in. w roślinach pustynnych. Spełnia tam ważną rolę: wspomaga ich wewnętrzną strukturę, i chroni przed wysychaniem; dodatkowo chroni ich wewnętrzne struktury przed szkodliwym promieniowaniem UV, dzięki czemu są w stanie przetrwać w czasie suszy.
Trehaloza w kosmetykach – jak działa?
Okazuje się, że trehaloza to jeden z najefektywniejszych składników nawilżających! Ma ona zaskakujące działanie: jest jak NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający, który znajduje się w naskórku. W związku z tym ma ona działanie nawilżające, ale nie tylko – ten wyjątkowy składnik wzmacnia naturalną bariery ochronną naskórka. To składnik o działaniu ochronnym przed takimi czynnikami jak przesuszenie i stres oksydacyjny. Ponadto świetnie odżywia i regeneruje ona skórę. Jej imponująca odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych czyni z niej świetny składnik w pielęgnacji każdej skóry, w tym także wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do podrażnień.
Ten składnik jak mało który chroni skórę przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz mrozem. Wymiata wolne rodniki tlenowe, a także działa przeciwstarzeniowo. Cenny “cukier młodości” przyczynia się do znacznej poprawy kondycji skóry, a dodatkowo zapobiega jej podrażnieniom i łagodzi już istniejące. Regularnie stosowana trehaloza wygładza drobne zmarszczki.
Warto też widzieć, że trehloza ma w swoim składzie cenną witaminę B3 która usprawnia (równoważy) produkcję sebum i zwęża pory. Zalecana jest zatem także do skóry z niedoskonałościami, ponieważ zwalcza trądzik, łagodzi zaczerwienienia i koi stany zapalne. Nie jest jednak dedykowana wyłącznie młodej cerze – dojrzała skóra także skorzysta na kosmetykach z trehalozą, ponieważ ten składnik pobudza produkcję kolagenu oraz poprawia jędrność i napięcie skóry. W kosmetyce często łączy się ją z kwasem mlekowym, ponieważ wówczas sprawnie stymuluje produkcję ceramidów.
Dodaj komentarz