Skóra trądzikowa jest jednym z poważniejszych problemów – nie tylko nastolatków, ale również osób dojrzałych; nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Pielęgnacja cery z tendencją do pojawiania się trądziku to problematyczna kwestia. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby efekty tej pielęgnacji były widoczne.
#1 OCZYSZCZANIE
Jest wiele metod oczyszczania twarzy z trądzikiem, ale najważniejsze, aby trzymać się kilku podstawowych zasad. Wybieraj preparaty z dodatkiem kwasów (np. salicylowego, mlekowego, glikolowego) w stężeniu nie większym niż 2%. Stawiaj na produkty z dodatkami ekstraktów ziołowych, im więcej naturalnych składników tym lepiej. Nie stosuj preparatów z drobinkami złuszczającymi, bo mogą jedynie roznosić siedliska bakterii i zapalenia. Twarz myj nie częściej niż 2 razy dziennie, aby nie podrażniać zbytnio cery.
#2 ZŁUSZCZANIE
Wbrew pozorom nie zawsze częste złuszczanie jest korzystne, choć dziwnie utarło się takie przekonanie. Jeśli masz trądzik to ogranicz złuszczanie naskórka na twarzy do 1 razu w tygodniu, to zapewni odpowiednie złuszczenie skóry bez podrażnienia. Do peelingu stosuj wyłącznie preparaty drobnoziarniste lub peelingi kwasowe, bo te gruboziarniste i bardzo ostre mogą jedynie podrażnić skórę, roznieść siedliska bakterii po całej twarzy i pogłębić problem.
#3 NAWILŻANIE
Bardzo ważne dla skóry trądzikowej jest nawilżanie, ale musi ono być odpowiednie dla skóry trądzikowej. Wbrew utartemu schematowi nawilżanie to niekoniecznie ciężkie, tłuste i zapychające kremy. Te nie sprawdzą się na cerze trądzikowej. Wybieraj zawsze kremy lekkie, szybko wchłaniające się, opcjonalnie z dodatkiem substancji matujących, najlepiej przeznaczone dla cery z trądzikiem. Jeśli nie lubisz kremów, postaw na żel z kwasem hialuronowym.
#4 ODŻYWIANIE
Równie ważne, co nawilżanie cery trądzikowej, jest odżywianie twarzy. Wydaje się, że zbyt wiele substancji na twarzy wcale nie jest dobrym rozwiązaniem dla cery trądzikowej – to błąd. Dobrze odżywiająca maseczka daje o wiele więcej niż krem. Wybieraj maseczki z glinką lub hydrolatami, rezygnuj z masek z olejem arganowym lub kokosowym. Maskę nakładaj głównie tam, gdzie faktycznie pojawia się problem i przetłuszczenie (np. czoło, nos, broda), nie wysuszaj dodatkowo już suchych miejsc.
Dodaj komentarz