Jak zwalczyć cellulit, kiedy nie stać nas na drogie zabiegi kosmetyczne? Możesz skorzystać z całej masy domowych sposób np. zrobić sobie peeling antycellulitowy DIY z aromatycznej kawy lub bogatej w minerały soli morskiej.
Wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej problemów zdrowotnych, ale również osłabia się kondycja skóry, włosów, a nawet paznokci. Jednym z kłopotów, z którymi w pewnym momencie musi zmierzyć się każda kobieta, jest cellulit. Nazywany też skórką pomarańczową, bo w niektórych przypadkach sprawia, że nasza skóra fakturą przypomina właśnie skórkę pomarańczy.
Istnieje wiele rodzajów cellulitu, dlatego, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki pielęgnacyjne, warto określić, który z nich mamy – łatwiej będzie dobrać pielęgnację.
RODZAJE CELLULITU:
- Cellulit tłuszczowy – powstaje, gdy w naszych komórkach zbierają się tłuszcze i gromadzą się pod skórą w postaci małych grudek; najczęściej występuje na udach, biodrach, pośladkach i brzuchu; najczęściej pojawia się wraz z nadwagą.
- Cellulit wodny – jego przyczyną jest nieprawidłowe krążenie krwi i limfy w tkankach, która nie odprowadza wszystkich toksyn z organizmu i niektóre gromadzą się w komórkach tłuszczowych, powiększając ich objętość; ten rodzaj cellulitu dotyka z reguły szczupłe kobiety.
- Cellulit cyrkulacyjny – tworzy się bardzo powoli, kiedy włókna kolagenowe otaczające tkankę tłuszczową tracą elastyczność i sztywnieją, osłabiają ukrwienie i dotlenienie komórek; trudno jest się pozbyć cellulitu cyrkulacyjnego, a na domiar złego jest bardzo bolesny.
Warto wiedzieć też, że cellulit może mieć różne stopnie:
- I stopień cellulitu – małe, grudkowate zmiany widoczne po ściśnięciu skóry palcami;
- II stopień cellulitu – równie małe zmiany, ale przypominające skórkę pomarańczową;
- III stopień cellulitu – lekko pofałdowana, cały czas widoczna skóra;
- IV stopień cellulitu – najmocniejsze zmiany skórne, bolesne i wyczuwalne przy dotyku.
SKĄD SIĘ BIERZE CELLULIT?
Przyczyny cellulitu są naprawdę różne. Te bezpośrednie omówione zostały powyżej i jest to gromadzenie się pod skórą tkanki tłuszczowej lub różne zmiany, które powodują, że zbiera się ona w charakterystyczne dla cellulitu grudki. Co powoduje, że w naszej skórze zachodzą właśnie takie zmiany? Bardzo często sami jesteśmy sobie winni.
Najczęstsze przyczyny cellulitu to:
- siedzący tryb życia i mało aktywności fizycznej;
- spożywanie zbyt dużej ilości soli i cukru;
- problemy z układem krążenia;
- regularne noszenie zbyt ciasnych ubrań;
- nałogi takie jak np. palenie papierosów.
JAK WALCZYĆ Z CELLULITEM?
Najważniejsze zadanie, kiedy zauważamy u siebie pierwsze oznaki cellulitu, to zmiana swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Na początek wystarczą drobne działania. Jakie?
Warto oczyścić swój organizm z toksyn np. pijąc odpowiednie mieszanki ziołowe. Dobrze skontrolować, czy w naszym organizmie nie zatrzymuje się nadmiar wody, ale jednocześnie nie zapominając o regularnym piciu wody (nawadnianie jest zawsze podstawą). Warto wprowadzić też do swojej diety więcej owoców, warzyw i produktów bogatych w witaminy i minerały, ograniczając jednocześnie spożycie soli, cukru, alkoholu i tłuszczów. Dobra praktyka przy walce z cellulitem to picie zielonej herbaty, która działa oczyszczająco i antyoksydacyjnie.
Najczęściej polecana przy problemach z cellulitem jest aktywność fizyczna. Wysiłek pobudza krążenie i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego może pomóc. Jakie ćwiczenia na cellulit wydają się najlepsze? Spacery, pływanie, jazda na rowerze lub pilates.
Większość kobiet sięga jednak po profesjonalne kosmetyki i zabiegi upiększające, dzięki którym można szybko i skutecznie pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Niestety ten sposób ma swoje wady – jest kosztowny. Alternatywą są naturalne i znane od wieków metody walki ze skórką pomarańczową np. stosowanie peelingów, masaże.
DOMOWE SPOSOBY NA CELLULIT
Masaż antycellulitowy
Można go wykonać samodzielnie lub poprosić bliską nam osobę. Masaż rozgrzewa, pobudza krążenie i relaksuje. Jest idealnym sposobem walki z cellulitem, ponieważ intensywne ugniatanie i rolowanie skóry palcami pozwala rozbić tkankę tłuszczową.
Domowy body wrapping
Kolejnym świetnym sposobem jest wykorzystanie warzyw oraz ziół bogatych w antyoksydanty, witaminy i minerały. Najlepiej pobudzają krążenie, przemianę materii i syntezę kolagenu składniki m.in. zielonej herbaty, brokułów, czarnej rzepy, kurkumy, kopru włoskiego, buraków i pokrzywy. Warto wykorzystać te rośliny do zrobienia domowej maseczki, która nałożona na problematyczne miejsca i zabezpieczona cienką folią ekspresowo się wchłonie i wspomoże walkę z problemem. Body wrapping to świetna metoda wzmocnienia działania domowych kosmetyków, ponieważ pod warstwą folii wzrasta temperatura i poprawia się absorpcja cennych składników.
Sok z cytryny
Najlepszy domowy sposób na cellulit, który można zastosować od środka, to picie soku z cytryny. Wystarczy wycisnąć sok z jednej cytryny do ¾ szklanki przegotowanej wody i wzbogacić mieszankę o szczyptę ostrej przyprawy np. pieprzu cayenne. Bogactwo witaminy C i właściwości rozgrzewające takiego koktajlu pozwalają na wyeliminowanie cellulitu.
Antycellulitowy peeling kawowy
Nie należy wyrzucać fusów z kawy, ponieważ kryje się w nich sporo cennych składników odżywczych. Samo robienie peelingu to dobry sposób na pobudzenie krążenia skórnego i walkę z cellulitem. Kawa dodatkowo zawiera substancje przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej. Jak zrobić domowy peeling z kawy? Należy wymieszać fusy z odrobiną balsamu do ciała lub ulubionego, naturalnego oleju np. oleju kokosowego.
Dodaj komentarz