Fasola (bób) tonka jako składnik perfum

Fasola tonka, inaczej bób tonka i Dipterih Odorata, to jeden z najbardziej popularnych składników w produkcji perfum, mydła i tytoniu, dodawany w celu poprawy aromatu. Jak pachnie fasola tonka i w jakich perfumach występuje?

Fasola (bób) tonka – występowanie i wygląd

Fasola tonka (bób tonka) należy do rodziny bobowatych występującej w Ameryce Południowej. Jej największymi producentami są Wenezuela, Gujana i Brazylia. Fasolę tonka sprowadzono do Francji w 1793 r., gdzie zaczęła być uprawiana jako tropikalne drzewo z purpurowymi kwiatami. Każdy z kwiatów drzewa rozwija się w owoc tonka zawierający jedno ziarno – ciemną pestkę. Ziarna są czarne z zewnątrz i ciemnobrązowe od środka. Ich powierzchnia jest pomarszczona.

Jak pachnie fasola (bób) tonka?

Aromat fasoli tonka jest specyficzny – przypomina cynamon, szafran, migdały i goździki, a także wanilię, którą często zastępuje. Tonka pachnie pudrowo, słodko i intensywnie, a jej woń jest odurzająca. Najlepiej współgra z paczulą, drzewem sandałowym, skórką cytrynową, lawendą i ambrą, której cechy – podobnie jak tytoniu – posiada. Tonka należy do kategorii nut orientalnych.

Fasola (bób) tonka – skąd pochodzi jej zapach?

Absolut fasoli tonka pozyskiwany jest w procesie moczenia ziaren w rumie przez kilkanaście do kilkudziesięciu godzin i ich suszenia. W procesie suszenia białe kryształki kumaryny (pudrowe, w kształcie kostek lodu) wytwarzają się na powierzchni fasoli, co intensyfikuje aromat olejku eterycznego podczas ekstrakcji.

Fasola (bób) tonka – geneza nazwy

Nazwa tonka pochodzi z języka galibi, którym posługują się mieszkańcy Gujany Francuskiej, a początek dało jej słowo tonqa lub tonquin oznaczające fasolę (bób). Nazwa ta występuje także w języku tupi używanym w tym samym regionie. Fasolę (bób) tonka wcześniej określano mianem coumarouna; to zasługa drzewa kumaru, nazwanego później kumaryną. Kumarynę, istotną w tworzeniu wielu kompozycji perfumowych, odkryto dopiero w 1868 r.

W jakich perfumach występuje fasola (bób) tonka?

Fasola tonka stanowi składnik wielu zapachów. Spośród perfum damskich warto wspomnieć o następujących: Dior „Addict”, Givenchy „Ange ou Demon”, Lolita Lempicka „L” i „Lolita” oraz Thierry Mugler „Angel”. Męskie zapachy powstałe na bazie tonki to między innymi Dior „Fahrenheit”, Givenchy „Pi”, Jean Paul Gaultier „Le Male” i YSL „L’Homme”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *