Jak malować kocie oczy eyelinerem, kredką i kajalem? Smoky eyes krok po kroku

Jest bardzo efektowny, ale wymaga precyzji. Pomaga optycznie powiększyć oczy, skorygować ich kształt i zagęścić rzęsy. Pasuje wszystkim niezależnie od typu urody. Chodzi o smoky eyes, czyli kocie oczy. Jaka jest historia tego makijażu i jak go wykonać krok po kroku? Jak malować kocie oczy/ smoky eyes eyelinerem, kredką i kajalem?

Kocie oczy/ smoky eyes ‒ historia makijażu

Smoky eyes to jeden z najstarszych typów makijażu, które nie tylko przetrwały do naszych czasów, lecz także pozostały modne. Zadebiutował prawdopodobnie około IV wieku p.n.e. na twarzy Kleopatry, ostatniej królowej Egiptu. Jej makijaż optycznie powiększał oczy, a ponieważ te stanowią symbol mądrości, smoky eyes dodawały jej prestiżu.

Pierwotnie kocie oczy powstawały za sprawą egipskiego kajalu. Kajal, inaczej kohl, miał właściwości nie tylko estetyczne, lecz także prozdrowotne, bo zapobiegał chorobom oczu.

Kocie oczy/ smoky eyes krok po kroku

 1. Na powieki nakładamy transparentną lub cielistą bazę.
 2. Pudrujemy załamanie powieki.
 3. Na załamanie powieki nakładamy bronzer lub matowy brązowy cień. Korzystamy przy tym z pędzelka.
 4. Za pomocą aplikatora lub płaskiego pędzelka aplikujemy na zewnętrzną część oka ciemniejszy brązowy cień (może być błyszczący).
 5. Lekko rozcieramy kolor pędzelkiem do blendowania.
 6. Aplikujemy jasny, złoty dzień w kierunku od wewnątrz do środka powieki. Delikatnie go blendujemy z wcześniej nałożonym brązem.
 7. Jeszcze ciemniejszym brązowym cieniem rysujemy kreskę na dolnej powiece, od zewnętrznej strony do połowy oka.
 8. Brązowym lub czarnym eyelinerem malujemy na górnej powiece długą, cienką kreskę sięgającą skroni.
 9. Kolorowym eyelinerem obrysowujemy kreskę. Nie zapominamy przy tym o dolnej powiece. Kolor powinien być dopasowany do oczu, aby podkreślał kolor tęczówki.
 10. Łączymy dolną i górną kreskę w zewnętrznym kąciku.
 11. Malujemy zewnętrzny kącik oka opalizującym cieniem.
 12. Dokładnie tuszujemy górne i dolne partie rzęs.
 13. Dla lepszego efektu można dokleić sztuczne rzęsy lub kępki.

Kobiety, którym narysowanie równej kreski sprawia problem, powinny zacząć ją malować od zewnętrznej strony oka.

Jak malować kocie oczy/ smoky eyes eyelinerem?

Klasyczna wersja smoky eyes najlepiej sprawdzi się na wieczór. Taki makijaż należy rozpocząć od pomalowania powiek cielistym cieniem. Następnie czarnym eyelinerem rysujemy na powiece kreskę średniej grubości, od wewnętrznej do zewnętrznej strony oka. Linia powinna być prosta i kończyć się przy kąciku. Później malujemy cienką kreskę tak, jakby była przedłużeniem dolnej powieki zmierzającym ku górze. Łączymy koniec cienkiej linii z grubą, aby stworzyć jedną kreskę. Linię wodną zaznaczamy białą kredką, po czym tuszujemy rzęsy. Dla ułatwienia całość można wykonać za pomocą kredki, a potem zamalować eyelinerem. Po opanowaniu sztuki malowania kreski można wypróbować inne kolory eyelinera, na przykład złoty, srebrny lub biały.

Jak malować kocie oczy/ smoky eyes kredką?

Smoky eyes można namalować także kredką pod warunkiem, że jest świeżo zatemperowana i odpowiednio miękka. Aby ułatwić sobie to zadanie, można narysować kropeczki tuż przy górnej linii rzęs i połączyć je w kreskę. Co potem? Albo cień w ulubionym kolorze i tusz do rzęs, albo nic ‒ wedle uznania.

Jak malować kocie oczy/ smoky eyes kajalem?

Kajal/ khol zapewnia najintensywniejszy i najtrwalszy efekt, dlatego sprawdzi się nawet na całonocną imprezę. Kreskę malujemy pędzelkiem na górnej i dolnej powiece ‒ zupełnie jak Egipcjanki w IV wieku p.n.e.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *