Pozwól skórze oddychać! 8 nawyków, przez które zatykają się pory w skórze

Czarne punkciki na twarzy, pojawiające się najczęściej w strefie T, trudne do usunięcia i psujące wygląd – to zaskórniki. Pojawiają się w wyniku zatkania porów skóry i mogą prowadzić np. do trądziku. Oto 8 nawyków, przez który ty również możesz narażać swoją skórę na zapchanie!

Nasza skóra to siatka złożona z milionów maleńkich porów. Większość nie jest widoczna, ale wszystkie są otwarte i odgrywają ważną rolę – umożliwiają skórze ‘oddychanie’. To właśnie przez pory skóry odbywa się wymiana substancji i organizm wyrzuca szkodliwe toksyny.

Jeśli jednak skóra nie jest dobrze oczyszczona lub mamy problem z nadmiernym wydzielaniem się tłustego sebum, pory mogą się zablokować. Zaczynamy je dostrzegać, zwłaszcza gdy zanieczyszczenia utleniają się i zauważamy na twarzy brzydkie, czarne kropki.

Sprawdź, czy też nie popełniasz jednego z 8 błędów, które mogą powodować zatykanie porów w skórze.

DLACZEGO PORY W SKÓRZE SIĘ ZATYKAJĄ?

Błąd 1. Brak demakijażu

Najpoważniejsze wykroczenie przeciwko urodzie to spanie w makijażu. Noc to czas, w którym skóra regeneruje się i odpoczywa. Jeśli na jej powierzchni będzie makijaż, nie może oddychać i zablokowane są drogi ujścia toksyn. Kosmetyki zapychają pory, powodując stan zapalny i przyczyniając się nie tylko do powstania zaskórników, ale też trądziku kosmetycznego. Długofalowo może mieć to wpływ na szybsze starzenie się skóry.

Błąd 2. Makijaż na siłowni

Dobrze zrobiony makijaż nie szkodzi naszej skórze, o ile nie nosimy go na siłownię. Podczas wysiłku nasza skóra poci się – to nasz naturalny system chłodzenia, który może zaburzyć noszenie makijażu. Niektóre kosmetyki mogą blokować pory, zatrzymywać pot i bakterie. W efekcie skóra jest podrażniona, ma nierówny koloryt i jest dużo podatniejsza na trądzik. Dla zdrowia skóry warto wyglądać podczas ćwiczeń mniej atrakcyjnie.

Błąd 3. Spanie w brudnej pościeli

Słyszeliście o tym, że zaleca się cotygodniowe pranie pościeli? Dużo osób macha na to ręką, bo po tygodniu pościel może wydawać się jeszcze świeża. Nic bardziej mylnego. Poszewka na poduszkę to prawdziwe siedlisko bakterii, na którym każdej nocy zostawiamy martwy naskórek, zanieczyszczenia, resztki kosmetyków. Pranie pościeli ma znaczenie!

Błąd 4. Dotykanie twarzy

Kolejny błąd, przez który mogą zatykać się pory naszej skóry, to niekontrolowane dotykanie twarzy. Niektórzy mają niestety tendencję do ciągłego odgarniania włosów z twarzy, drapania się albo po prostu gładzenia po skórze. Warto jednak pamiętać, że na naszych dłoniach gromadzą się setki, o ile nie tysiące różnych bakterii, które zbieramy z klamek, poręczy, kranów, a także gotówki (najbrudniejszego z przedmiotów świata). To wszystko trafia potem na naszą skórę i powoduje trądzik.

Błąd 5. Wyciskanie zaskórników

Problemem jest też błędne koło, w które często wpadamy, kiedy chcemy oczyścić skórę z wągrów. Najczęściej wtedy wyciskamy zaskórniki, myśląc, że to najskuteczniejszych sposób. W rzeczywistości działamy na swoją niekorzyść, powodując pogłębienie się stanu zapalnego i podrażnienie skóry. Do tego przenosimy na skórę większość zanieczyszczeń, które znajdują się na naszych dłoniach, a to nie wróży poprawy jej kondycji.

Błąd 6. Palenie papierosów

W dymie papierosowym znajdują się dziesiątki różnych substancji toksycznych, które podczas wypalania papierowa osiadają na skórze, wnikają w pory i zapychają je. To prosta droga do stanów zapalnych i trądziku.

Błąd 7. Rozmawianie przez telefon

Czy wiesz, że nawet częste rozmawianie przez telefon może być jedną z przyczyn zapychania się skóry? Mało kto wie, że na telefonie znajduje się więcej bakterii niż na innych rzeczach, których dotykamy co dnia. Na telefonie znajduje się nasz naskórek, sebum, makijaż i brud, który przenosimy np. poprzez scrollowanie po ekranie palcem. Regularnie przykładanie telefonu do twarzy często kończy się zmianami skórnymi np. zaskórnikami, trądzikiem, zaczerwienieniami. Co potwierdza tę tezę? Że po drugiej strony z reguły ich nie ma.

Błąd 8. Nieumiejętne oczyszczanie 

Ostatni błąd, który sprawia, że nasza skóra jest zapchana i pojawiają się zaskórniki, to niewłaściwe oczyszczanie. Problemem może być np. używanie zbyt silnych kosmetyków, które wysuszają skórę i powodują uczucie ściągnięcia. Zbyt mocny peeling też może roznosić zanieczyszczenia po twarzy i podrażniać cerę. Grunt to oczyszczanie delikatne, ale skuteczne np. wieloetapowo (olej, płyn micelarny, żel do mycia, tonik), które zawsze zakończone jest nawilżaniem (serum, krem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *