Prysznic to świetna okazja, żeby odświeżyć nieco zmęczoną i nieświeżą po całej nocy (lub całym dniu) twarz. Ciepła woda oblewająca twarz to zarazem idealna chwila na odrobinę relaksu – jest przyjemnie, wygodnie i oszczędnie! Czy może być w tym coś złego?
Myjesz twarz pod prysznicem? Nie rób tego!
Odkręcasz wodę, dopasowujesz temperaturę wody i jej ciśnienie, wchodzisz pod prysznic i pierwsze, co kierujesz pod strumień wody to twarz. To wieczorna lub poranna rutyna niemal każdego, ale nie chodzi tylko o to. Ciepły strumień wody biczujący twarz to bardzo przyjemny masaż. Niestety korzyści nie są współmierne do przyjemności. Mycie twarzy pod prysznicem jest szkodliwe dla naszej skóry. Dlaczego?
#1 GORĄCA WODA PODRAŻNIA CERĘ
Nikt nie mówi o tym, aby myć twarzy pod lodowatą wodą, ale należy pamiętać o tym, że gorąca woda może podrażnić skórę. Nasza cera jest o wiele bardziej delikatna niż skóra całego ciała, a więc silny strumień gorącej wody może wywołać nawet poparzenia twarzy, mimo że nie zrobi szkody w innych miejscach. Dodatkowo może wywołać niechciane zaczerwieniania, bo wysoka temperatura znacznie rozszerzy naczynia krwionośne.
#2 STRUMIEŃ WODY WYPŁUKUJE CERĘ
Mycie twarzy pod prysznicem jest na tyle przyjemne, że zwykle pozwalamy, aby ciepły strumień oblewał naszą twarz i spływał po ciele nieco dłużej. Standardowe mycie twarzy jest nawet kilkadziesiąt razy krótsze. Im dłużej woda ścieka po naszej twarzy, tym więcej naturalnych substancji ochronnych (m.in. bariera lipidowa) zostaje wypłukanych z cery. Twarz staje się mocno przesuszona i narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
#3 SZAMPON MOŻE SZKODZIĆ CERZE
Pod prysznicem myjemy zazwyczaj także włosy, a więc powyżej twarzy nakładamy jeszcze sporo kosmetyków np. szampon, odżywkę lub inne produkty pielęgnacyjne. Myjąc pod strumieniem wody twarz mimowolnie jesteśmy narażeni na ociekanie tych kosmetyków na skórę twarzy. Ich kontakt z cerą może znacznie ją podrażnić.
Jak dbać o twarz pod prysznicem?
Nie da się całkowicie ochronić twarzy pod prysznicem, bo nikt nie będzie mył się w masce. Można jednak ograniczyć kontakt twarzy z gorącym strumieniem wody (najważniejsze jest nie kierowanie wody bezpośrednio na twarz) oraz z innymi kosmetykami używanymi pod prysznicem.
Dodaj komentarz