Zima to duże zmiany dla skóry. Niskie temperatury na zmianę z gorącym powietrzem w domach mogą ją nadwyrężyć. Dowiedz się, jak zadbać o cerę, by na wiosnę była w świetnej formie!
1. Zimą oczyszczaj twarz inaczej
Jeśli dotąd stosowałaś żel do mycia twarzy – zimą z niego zrezygnuj. Mocno myjące produkty mogą działać zbyt inwazyjnie na skórę, która jest nadwyrężona niskimi temperaturami i gorącym powietrzem grzejników. Sięgaj po delikatne produkty myjące, które nie uszkodzą wierzchniej warstwy skóry. Jeśli twoja cera jest sucha, doskonale spisze się bardziej kremowy produkt.
2. Nie zapominaj o złuszczaniu
Złuszczanie naskórka to po prostu odnowa dla twojej skóry: pozbywasz się wierzchniej, mikroskopijnej warstwy starego naskórka, który może zalegać na twarzy i czopować ujścia gruczołów łojowych. Dlatego daj skórze odetchnąć i nawet dwa razy w tygodniu rób enzymatyczny, nieinwazyjny peeling, który usunie zalegający naskórek i zwiększy chłonność i wygląd skóry.
3. Stosuj krem do twarzy o szerokim spektrum
Czy znasz hasło: krem ochronny o szerokim spektrum? Oznacza ono krem do twarzy, który chroni najlepiej, jak tylko może. Wybierz taki nie tylko latem, ale i na zimę. Krem z szerokim spektrum powinien chronić przed promieniowaniem UVA, UVB, IR oraz mieć wysoki filtr przeciwsłoneczny, czyli minimum SPF30. Zimą drzewa są pozbawione liści a toksyny i smog są bezkarne, dlatego jeśli żyjesz w mieście – twoja skóra powinna być chroniona przed smogiem.
4. Rób maseczki
Oczywiście, że rób maseczki! Rób je przez cały rok, a zimą tym bardziej nie odpuszczaj: cera na mrozie i po suchym powietrzu grzejników potrzebuje czegoś ekstra, aby jej stan się nie pogorszył. Pamiętaj o tym, że zimową porą jest odwodniona i podrażniona, gdyż poziom wilgoci na zewnątrz spada. Wtedy woda z naskórka łatwiej ucieka, a składniki odżywcze słabiej działają na cerę. Dlatego maska która ma dużo skoncentrowanych składników odżywczych jest bardzo pomocna. Stosuj maski nawilżające, z dużą ilością hialuronu.
5. Nawilżaj nawet tłustą skórę
Są osoby, które mogą kłaść na buzię ciężkie, emolientowe kremy, a ich skóra chłonie je jak gąbka, inni twierdzą, ze tłusta skora z nadmiarem sebum nigdy się nie wysuszy. Kosmetolodzy wyjaśniają, że nawilżenie powinno być wpisane w pielęgnację każdej skóry: intensywniejsze przy suchej, lekkie (np. za pomocą serum) przy cerze tłustej lub mieszanej. Prawda jest jedna: każda skóra potrzebuje nawilżenia, a sekret, to dobór takiego, które trafi w potrzeby twojej cery.
6. Sięgnij po naturalne olejki
Nie obawiaj się, że tłusty olej przeciąży twoją tłustą skórę. Olejki można dobierać do jej rodzaju i dlatego zarówno sucha skóra, jak i tłusta, z dużą ilością sebum znajdzie odpowiedni olejek. Na zimę będą idealne: stosuj go na zwilżoną tonikiem cerę. Nie potrzeba go dużo: 3-4 krople powinny wystarczyć na całą twarz. Olejek możesz nakładać na noc pod krem, lub o poranku, mieszając je z kremem do twarzy na dzień – ta druga opcja będzie świetna dla wszystkich,m którzy mają cerę suchą, wymagającą nie tylko nawilżenia, ale i ochrony przed TEWL (przeznaskórkową ucieczką wody).
Dodaj komentarz