Każdy człowiek jest inny. Twoja skóra różni się od skóry osoby siedzącej obok – choć z pozoru mogą być podobne, wymagają zupełnie innej pielęgnacji. Jak rozpoznać typ cery? Jak pielęgnować cerę suchą, tłustą i mieszaną?
Pielęgnacja skóry jest bardzo ważna, ponieważ pozostawienie jej samej sobie to prosta droga do suchości, podrażnień itp. problemów. Zwłaszcza skóra naszej twarzy wymaga odpowiedniego wsparcia. Jest dużo delikatniejsza, cieńsza i o wiele bardziej skłonna do podrażnień. Zanim jednak sięgniemy po pierwszy lepszy kosmetyk, określmy, jaki typ cery mamy.
Wyróżnia się cztery podstawowe typy cery:
- Cera normalna – jest zdrowa, dobrze odżywiona, gładka, elastyczna i nie ma żadnych problemów; niestety występuje tylko u dzieci przed okresem dojrzewania.
- Cera sucha – produkuje za mało ochraniającego przed utratą wody sebum, dlatego jest matowa, szorstka, źle nawodniona; często wynika z tego nadwrażliwość i skłonność do podrażnień.
- Cera tłusta – ma nadprodukcję sebum, dlatego nadmiernie się błyszczy, jest przetłuszczona, często towarzyszy jej uczucie dyskomfortu albo trądzik.
- Cera mieszana – połączenie cech cery tłustej i suchej; zazwyczaj skóra przetłuszcza się w strefie T (broda, nos, czoło), a jest sucha na policzkach, skroniach itd.
Wśród tych rodzajów wyróżnia się jeszcze podtypy np.:
- cera dojrzała,
- cera wrażliwa,
- cera naczynkowa,
- cera trądzikowa.
Co ciekawe typ skóry jest uwarunkowany genetycznie. Podstawowy stan skóry dziedziczymy po swoich rodzicach, dziadkach. Co nie oznacza, że zawsze córka będzie miała taki sam rodzaj cery, jak matka. Na kondycję naszej skóry pracujemy całe życie – podczas codziennej pielęgnacji, odżywiając się w określony sposób, korzystając lub nie z zabiegów upiększających.
Pamiętaj! Typ cery może się zmieniać z wiekiem lub w wyniku innych czynników, dlatego trzeba na bieżąco kontrolować, czy używamy odpowiednich kosmetyków do aktualnego stanu skóry.
Jak określić typ cery?
Istnieje kilka sposobów określania, jaki mamy typ cery. Często wystarczy po prostu obserwacja tego, jak wygląda i jak zachowuje się nasza skóra w zależności od pory dnia, pory roku lub stosowanej pielęgnacji. Cera się zmienia i warto odnotowywać te zmiany. Jeśli mimo tego mamy problem i trudno jest nam określić typ cery, pomóc mogą proste testy.
- Test z lusterkiem
Przykładamy lusterko do kilku miejsc naszej twarzy m.in. czoła, policzków, brody, nosa. Na podstawie odbitego śladu możemy określić, jaki mamy typ cery. Cera normalna pozostawi ledwo widoczny ślad. Cera sucha nietłusty, często okraszony np. suchymi skórkami. Cera tłusta bardzo wilgotny i tłusty. Natomiast cera mieszana będzie zostawiała różne ślady w zależności od miejsca, do którego przyłożymy lusterko. - Test „zmarszczki”
Chwytamy palcami fałdkę skóry pod dolną powieką i oceniamy, jak szybko znika powstała zmarszczka. W przypadku cery normalnej po zmarszczce od razu nie ma śladu. Tak samo szybko znika ona przy cerze tłustej. Na cerze suchej utrzymuje się kilka-kilkanaście sekund. Najdłużej, bo nawet 0,5 minuty zmarszczka zostaje na cerze mieszanej.
Wiemy, jaki mamy typ cery. Co dalej?
Czas na pielęgnację. Właśnie po to określamy typ cery, żeby móc perfekcyjnie dopasować do niej odpowiednie kosmetyki i zabiegi upiększającego. Niestety nie ma uniwersalnych rozwiązań, a każde nasze działanie powinno być dopasowane do potrzeb skóry.
- Pielęgnacja cery normalnej – jest najprostsza. To skóra o odpowiednim poziomie pH, dlatego należy ją oczyszczać łagodnymi preparatami, które nie zaburzą tej równowagi kwasowo-zasadowej. Kosmetyki do cery normalnej także powinny być łagodne. Wystarczy lekki krem nawilżający (najlepiej z filtrem UV) oraz krem pod oczy, które zapobiegnie cieniom i opuchliźnie. Tylko zimą potrzebny jest silniej odżywczy krem ochronny. Cera normalna uwielbia takie składniki kosmetyków jak: mocznik, witamina A, witaminy z grupy B oraz gliceryna.
- Pielęgnacja cery tłustej – wymaga większej wiedzy. W tym przypadku podstawą jest oczyszczanie cery odpowiednim płynem lub żelem, który usunie nadmiar sebum, ale nie podrażni skóry (wówczas mogłaby ona jeszcze bardziej się przetłuszczać). Niewskazane jest robienie peelingów mechanicznych, bo cera tłusta często ma również trądzik – jeśli planujemy złuszczanie naskórka to tylko peelingiem enzymatycznym. Krem do cery tłustej powinien silnie nawilżać i jednocześnie matowić, ale jego konsystencja powinna być lekka i nietłusta, żeby nie zatkać porów. Przetłuszczająca się skóra lubi m.in. cynk, siarka, mocznik, algi, aloes, kwasy AHA oraz BHA, glinkę białą oraz zieloną.
- Pielęgnacja cery suchej – opiera się głównie na nawilżaniu. Skoro brakuje jej nawodnienia, to trzeba zadbać w pielęgnacji o dostarczanie składników nawilżających. Potrzebny jest krem bogaty w panthenol, mocznik, miód i inne humektanty. Dobrze, żeby miał lekką konsystencję. Cera sucha potrzebuje też ochrony przed wysuszaniem i czynnikami podrażniającymi, dlatego warto stosować na nią olejki. Najlepsze są te naturalne, lekkie i dobrze wchłaniające się np. migdałowy, malinowy, makadamia, marula. Tego typu cera jest wrażliwa, więc lubi produkty hipoalergiczne.
Dodaj komentarz