Codziennie ją myjesz, chronisz przed słońcem lub depilujesz. Tak, chodzi o skórę. Jednak gdybyś wiedziała, jakie ma właściwości, totalnie zmieniłabyś swoje podejście do jej pielęgnacji i zdrowia. Poznaj niewiarygodne fakty o skórze.
Skóra – największy ludzki organ
Tak, to prawda. Skóra jest największym ludzkim organem. Gdyby ją rozciągnąć, miałaby 2m². Co ciekawe stanowi aż 15% ciężaru twojego ciała. Wyróżnia się dwa typy skóry: owłosioną i gładką. Naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna są jej warstwami składającymi się z milionów komórek. Mimo że skóra na dłoniach i brzuchu jest bardzo podobna, to jej podatność na rozciąganie różni się w znacznej mierze. Skóra pokryta bliznami nie ma mieszków włosowych i gruczołów potowych. Najcieńsza skóra znajduje się na powiekach (ma tylko 0,02 mm), a najgrubsza na podeszwach stóp (1,4 mm).
Włosy na ludzkiej skórze
Włosy znajdujące się na skórze rosną przez dwa do sześciu lat. Jednak każdego dnia tracisz ich od 20 do 100. Włosy zbudowane są z protein nazywanych keratyną. Czy wiesz, skąd bierze się gęsia skórka? W skórze znajdują się mięśnie przywłosowe. Te małe receptory odpowiadają za odczuwanie zimna lub silnych emocji. To dlatego włoski na twoim ciele czasami się unoszą.
Z czego składa się skóra?
Keratyna jest głównym budulcem paznokci, włosów i skóry. Każda z warstw skóry składa się z komórek. Co minutę obumiera ich aż 30 tysięcy. Jednak dopiero co 28 dni skóra porządnie regeneruje się. Jesteś ciekawa, co dzieje się z martwym naskórkiem? Stanowi aż 50% kurzu w twoim domu. Jeśli nie sprzątasz regularnie, to możesz nabawić się alergii. Podobne nieprzyjemności spotkają cię wtedy, gdy nie będziesz prawidłowo pielęgnowała swojej skóry. Detergenty i alkohol niszczą lipidy, czyli naturalne tłuszcze chroniące skórę przed przesuszeniem. Dlatego podczas porządków zakładaj rękawiczki. Dbaj także o higienę. Oczyszczając skórę, hamujesz rozwój groźnych bakterii. Te dobre żyją z twoim organizmem w symbiozie. Jest ich naprawdę sporo; odpowiadają za prawidłowe pH danych partii ciała.
Od czego zależy kolor skóry?
Za kolor skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej ilość uzależniona jest od miejsca pochodzenia: najwięcej melanocytów mają mieszkańcy Afryki i Ameryki Południowej. 1 na 110 tysięcy osób jest albinosem – w jej skórze nie ma melanocytów. Co ciekawe za kolor tęczówki również odpowiedzialna jest ta sama substancja, która nadaje barwę skórze.
Pielęgnacja skóry
Najpowszechniejszym problemem ludzi w każdym wieku jest trądzik. Powstaje na skutek zablokowania gruczołów potowych przez sebum produkowane w zbyt dużej ilości. Na trądzik narażeni są: małe dzieci, nastolatkowie i dorośli. Aby zaradzić powstawaniu krostek i poprawić stan skóry, należy spożywać: witaminę A dla ochrony przed słońcem i cellulitem, witaminę D dla zredukowania trądziku, witaminę C będącą antyoksydantem i witaminę E działającą przeciwzmarszczkowo.
Dodaj komentarz