Ocet jabłkowy znany jest ze swoich leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości już od bardzo dawna. Po dziś dzień ma stosuje się go w domowej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Sprawdź, jak możesz użyć octu jabłkowego w domu do urodowych zabiegów.
Co to jest ocet jabłkowy?
Ten produkt powstaje z rozdrobnionych jabłek, do których dodaje się tylko drożdże. Zawarte w nich bakterie przekształcają cukier w alkohol, a ten w wyniku fermentacji zamienia się w kwas jabłkowy. Najlepszym octem jest produkt niepasteryzowany i bez zawartości żadnych sztucznych dodatków. Ocet jabłkowy ma żółto-brązową barwę, a jego smak jest bardzo kwaśny i intensywny.
Co zawiera ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Są to między innymi: potas, żelazo, krzem, miedź, fosfor, fluor oraz witaminy A, C, E, P i z grupy B. W occie jabłkowym znajdują się także pektyny, bioflawonoidy, kwas mlekowy, kwas cytrynowy i kwas octowy.
Właściwości i działanie octu jabłkowego
Ocet jabłkowy działa antybakteryjnie i antyseptyczne. Ma także właściwości przeciwgrzybicze, przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne i antynowotworowe. Dodatkowo ocet jabłkowy:
- gasi pragnienie z dodatkiem wody;
- reguluje pracę jelit;
- reguluje ciśnienie krwi i poziom glukozy oraz zmniejsza ryzyko miażdżycy;
- wzmacnia ogólną odporność organizmu;
- pomaga w zwalczaniu zgagi;
- odkwasza organizm;
- obniża poziom złego cholesterolu;
- pomaga w walce z łupieżem i przebarwieniami skóry;
- pomaga w leczeniu infekcji ucha, grzybicy paznokci, wszy i brodawek;
- zwalcza trądzik i niedoskonałości cery;
- rozpuszcza osad i kamień oraz odkaża pomieszczenie z bakterii;
- pomaga w odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu;
- redukuje osad z twardej wody.
Jak stosować ocet jabłkowy?
Dorosła osoba może dzienne spożywać do dwóch łyżeczek octu jabłkowego rozcieńczonego z wodą. W podobny sposób należy stosować ocet jabłkowy na skórę. Ważne jest, żeby nie przekraczać zalecanej dawki, bo może to wywołać liczne problemy zdrowotne. Co więcej ocet jabłkowy może poparzyć przełyk lub podrażnić skórę. Niemniej ten produkt znajduje zastosowanie na twarz, włosy i jako składnik domowej roboty kosmetyków.
Dodaj komentarz