Możemy pomylić je z gęsią skórką lub z jakąś niegroźną wysypką. Tymczasem rogowacenie okołomieszkowe może okazać się pewną przypadłością, która z czasem obejmie większą powierzchnię ciała. Sprawdź, jak rozpoznać objawy i przyczyny rogowacenia okołomieszkowego oraz dowiedz się, jak je leczyć.
Czym jest rogowacenie okołomieszkowe?
Rogowacenie okołomieszkowe to łagodna choroba lub kosmetyczna przypadłość, która charakteryzuje się chropowatością skóry, grudkami i czerwonymi krostkami umiejscowionymi w pobliżu mieszków włosowych. Dotyczy przeważnie nastolatków, pojawia się też u dorosłych. Najbardziej narażone są osoby z atopową, łojotokową i trądzikową skórą. Zmiany najczęściej występują z tyłu ramion, na przedramionach, na owłosionej stronie ud, na brwiach i pośladkach.
Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny i objawy
Do najczęstszych przyczyn rogowacenia okołomieszkowego zalicza się:
- nieprawidłowe wchłanianie witaminy A, która jest odpowiedzialna za odbudowę komórek skóry, syntezę keratyny, odpowiednie nawilżenie i zapobieganie rogowaceniu;
- nieprawidłowe rogowacenie i blokowanie ujść mieszków włosowych przez nadmiar keratyny;
- uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia endokrynologiczne i naczynioruchowe.
Objawami rogowacenia okołomieszkowego są: nadmierna suchość skóry i brak prawidłowego złuszczania naskórka, który zalega na powierzchni skóry i powoduje stany zapalne, a także uczucie pieczenia i swędzenia.
Rogowacenie okołomieszkowe – leczenie
Leczenie rogowacenia okołomieszkowego polega na przyjmowaniu odpowiednich preparatów i właściwej pielęgnacji skóry. W walce z tą chorobą pomogą ci:
- suplementy w witaminą A i C,
- kwasy omega 3,
- regularne nawadnianie ciała,
- gruboziarniste peelingi,
- kąpiele z dodatkiem soli,
- kosmetyki z zawartością oleju kokosowego, mocznika, panthenolu, alantoiny, masła Shea i kwasu salicylowego,
- mikrodermabrazja diamentowa i laseroterapia.
Dodaj komentarz