Rozstępy to zmiany umiejscowione głęboko w skórze, których właśnie z tego powodu trudno się pozbyć. Co to są rozstępy i jak powstają? Jakie są sposoby na rozstępy? Na czym polega biodermogeneza i radiofrekwencja mikroigłowa oraz jaki mają wpływ na rozstępy?
Co to są rozstępy i jak powstają?
Rozstępy to ubytki w głębokich warstwach skóry, które powstają na skutek zerwania włókien elastycznych. Włókna kolagenu i elastyny zrywają się albo dlatego, że w krótkim czasie są narażone na zbyt duże rozciąganie, albo dlatego, że są za słabe. Rozstępy pojawiają się najczęściej u kobiet w ciąży, osób uprawiających ćwiczenia kulturystyczne, ludzi cierpiących na nadwagę i młodzieży w fazie intensywnego wzrostu. Ich przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne lub czynniki genetyczne.
Rozstępy powstają w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmuje zerwanie włókien elastycznych i uraz skóry właściwej, a w konsekwencji stan zapalny. Wtedy zaczynamy zauważać na ciele czerwonawe prążki. Ten etap trwa od kilku miesięcy do 2 lat, w zależności od wytrzymałości organizmu, który sam próbuje pozbyć się rozstępów.
Kiedy nie jest w stanie, bo ubytki we włóknach są zbyt duże, następuje drugi etap powstawania rozstępów ‒ etap zanikowy. Wtedy prążki stają się białe, a zerwana tkanka zamiast się regenerować, po prostu zanika.
Rozstępom warto zapobiegać, ponieważ zwalczanie ich jest trudne i żmudne. Aby nie dopuścić do ich powstania, należy nawilżać i natłuszczać skórę, stosować peelingi, które przyspieszają wnikanie w skórę kosmetyków nawilżających i natłuszczających, oraz poddawać się masażom. Te ostatnie można wykonywać samodzielnie w domu, na przykład pod prysznicem masować ciało okrężnymi ruchami szorstką gąbką.
Sposoby na rozstępy
W leczeniu rozstępów najlepiej jak najwcześniej reagować na pojawiające się prążki. W przypadku rozstępów zapalnych można stosować wiele metod, które pomogą się ich pozbyć lub je zniwelować, na przykład głęboki peeling, dermabrazję lub mezoterapię. Peelingi i dermabrazja polegają na złuszczaniu naskórka i kilku warstw skóry właściwej. Obie metody uszkadzają skórę i w ten sposób stymulują jej regenerację, czyli przyspieszają produkcję kolagenu i elastyny. Oba zabiegi muszą być wykonywane przez bardzo doświadczonego specjalistę i wymagają długiej (2-tygodniowej) rekonwalescencji. Z kolei mezoterapia na rozstępy polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnymi koktajlami regenerującymi. W przypadku rozstępów są to koktajle na bazie kwasu polimlekowego (pobudzają uszkodzoną tkankę do odbudowy) lub kwasu hialuronowego (kamuflują powstałe rozstępy). Zabieg zakłada liczne nakłucia, dlatego jest bolesny.
Kolejne narzędzie, które służy do usuwania rozstępów, to laser frakcyjny. Laserowe usuwanie rozstępów jest bezpieczniejsze i nie wymaga tak długiego gojenia jak poprzednie metody. Światło lasera wnika w głąb skóry, gdzie jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę, która błyskawicznie się podgrzewa, a następnie odparowuje. W ten sposób komórki kolagenowe są uszkadzane, a procesy naprawcze, które powodują tworzenie się nowego kolagenu i leczenie świeżych rozstępów, stymulowane. Niezależnie od wybranej metody, czerwone rozstępy należy zwalczać laserami naczyniowymi, które przyspieszają ich zblednięcie. Do najbardziej polecanych należy laser bromkowo-miedziowy lub barwnikowy.
Na czym polega biodermogeneza i jaki ma wpływ na rozstępy?
Biodermogeneza pozwala usuwać nawet utrwalone rozstępy, przyspiesza regenerację kolagenu i elastyny oraz neomelanocytogenezę, dzięki czemu rozstępy już po pierwszych zabiegach można wystawiać na działanie promieni słonecznych. Po raz pierwszy leczenie rozstępów umożliwia ich ponowne opalanie, dzięki czemu skóra poddana zabiegowi wygląda jak zdrowa tkanka.
Na czym polega radiofrekwencja mikroigłowa i jaki ma wpływ na rozstępy zanikowe?
Najtrudniej pozbyć się rozstępów zanikowych. Są umiejscowione głęboko w skórze, a ilość prawidłowej tkanki w rozstępie jest znikoma, dlatego dermabrazja i peeling działające zewnętrznie są bezsilne. Chociaż laser frakcyjny działa w głębszych warstwach skóry, dociera jedynie na głębokość 1,5 milimetra. Na szczęście, istnieje jeszcze jedna metoda na rozstępy: radiofrekwencja mikroigłowa. Zabieg polega na jednoczesnym nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry głowicą wyposażoną w 25 mikroigieł oraz może wniknąć w skórę na głębokość do 3,5 milimetra. W momencie wkłucia emitowana jest wiązka fal radiowych, która ogrzewa skórę na całej długości mikroigieł. Takie podgrzewanie i nakłuwanie stymuluje fibroblasty do produkcji nowej elastyny i kolagenu. Włókna skręcają się i zagęszczają, a między nimi powstają nowe wiązania. W ten sposób głęboko umiejscowione rozstępy na nowo zaczynają się zapełniać i w rezultacie zanikać.
Radiofrekwencja mikroigłowa jest najskuteczniejszą metodą w leczeniu starych rozstępów, ponieważ jako jedyna umożliwia pozbycie się rozstępów zanikowych nawet w stu procentach. Jej skuteczność tkwi w silnej stymulacji dokładnie w tym miejscu, w którym jest potrzebna, czyli w rozstępie, a nie obok niego. Efekty widać już po pierwszym zabiegu, choć zwykle trzeba wykonać serię 2-3 sesji. Dzięki możliwości precyzyjnego określenia i kontrolowania parametrów przyjętych dla zabiegu (głębokość nakłuć i temperatura) radiofrekwencja mikroigłowa jest bardzo bezpieczna, a gojenie trwa o wiele krócej niż w przypadku innych metod. Ponadto nie dochodzi do uszkodzenia powierzchni skóry, więc nie ma mowy o zakażeniach i powikłaniach. Stan zapalny, który powstaje wewnątrz skóry, utrzymuje się około miesiąca, a ostateczny efekt jest widoczny po dwóch, trzech. Radiofrekwencja mikroigłowa sprawdzi się także w przypadku rozstępów zapalnych. Zazwyczaj do całkowitego pozbycia się ich wystarcza jeden zabieg.
Dodaj komentarz