Czym są substancje aktywne w kosmetykach?

Często słyszymy, że kosmetyk zawiera substancje aktywne, ale czy wiemy, co to właściwie oznacza? Czym są substancje aktywne w kosmetykach, jakie są ich rodzaje i które z nich są najpopularniejsze?

Czym są substancje aktywne w kosmetykach?

Kosmetyki składają się z substancji bazowych i substancji aktywnych. Podczas gdy substancje bazowe to inaczej skład kosmetyku, substancje aktywne decydują o działaniu kosmetyku. Substancje bazowe to między innymi woda, alkohol, barwniki, kompozycje zapachowe, silikony i emulgatory. Substancje aktywne znajdują się w substancjach bazowych.

Substancje aktywne w kosmetykach – rodzaje

Substancje aktywne można podzielić na trzy grupy w zależności od zasięgu działania. I tak – substancje aktywne mogą działać na powierzchni skóry i włosów (na przykład lipidy, ceramidy, lecytyny, eksfolianty czy filtry UV o działaniu nawilżającym i ochronnym), docierać do głębszych warstw skóry (na przykład retinoidy, fitohormony, terpeny czy witaminy) lub działać aż na poziomie komórkowym (na przykład antyoksydanty).

Najpopularniejsze substancje aktywne w kosmetykach

Za najpopularniejsze substancje aktywne występujące w kosmetykach można uznać:

  • retinol,
  • koenzym Q-10,
  • fitohormony,
  • idebenon,
  • witaminy i minerały,
  • wiesiołek.

Retinol to czysta postać witaminy A, która wzmacnia organizm od wewnątrz. Opóźnia procesy starzenia skóry poprzez jej regenerację, zmniejszanie zmarszczek po opalaniu i zapobieganie powstawaniu nowych. Koenzym Q-10 to popularny przeciwutleniacz, który każdej komórce ciała zapewnia niezbędną dawkę energii. Ponadto reguluje produkcję elastyny i kolagenu, które ujędrniają skórę, oraz zwalcza obrzęki i bladość. Fitohormony wpływają na nawilżenie i elastyczność skóry, która traci te właściwości po 45 roku życia, kiedy w organizmie spada poziom żeńskich hormonów płciowych. Idebenon to jeden z najsilniejszych antyutleniaczy, który przedłuża życie i podnosi aktywność zdrowych komórek. Witaminy i minerały (zwłaszcza witaminy C i E oraz beta-karoten) zwalczają wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się organizmu. Wiesiołek, a konkretnie jego nasiona, zawierają kwas gamma-linolenowy, który odżywia i uelastycznia skórę oraz wspomaga odnowę komórek i łagodzi podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *