Gorzki smak  piękna, czyli sól Epsom w kosmetyce – działanie i stosowanie gorzkiej soli

Sól gorzka (sól Epsom, sól angielska) jest znana od setek ze swoich cudownych właściwości. Dlaczego jest tak ceniona w kosmetyce? Sekretem są dwa pierwiastki, czyli  siarka i magnez, dzięki którym sól gorzka Epsom doskonale poprawia kondycję organizmu. Ma właściwości regenerujące, odtruwa i odkwasza organizm, a ponadto działa przeciwzapalnie i antyłojotokowo. Sól Epsom powszechnie stosuje się nie tylko w medycynie, ale i w kosmetyce. Dowiedz się, jakim sposobem gorzka sól tak świetnie osładza wiele pielęgnacyjnych rytuałów.

Sól Epsom – co to takiego?

Sól Epsom to nieorganiczny związek chemiczny, a dokładnie: sól kwasu siarkowego i magnezu, czyli po prostu siarczan magnezu. Sól gorzka (sól Epsom, sól angielska) została odkryta w XVII wieku z naturalnych źródeł w Anglii, w pobliżu miejscowości Epsom.

Sól Epsom występuje pod postacią dość dużych, białych kawałków pozbawionych zapachu. Z wyglądu przypomina znaną wszystkim, spożywczą sól gruboziarnistą. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i nadaje jej słono-gorzki smak.

Jak już wspomnieliśmy, sól ta zawiera magnez, miedź i siarkę. Mikroelementy te korzystnie wpływają na kondycję skóry i włosów, oraz poprawiają pracę wielu narządów, wpływając na nasze układy fizjologicznych. Jej istotą jest spora zawartość siarki, która jest znamienny, doskonale wspierającym organizm pierwiastkiem: pomaga odtruwać organizm z metali ciężkich i usuwać z niego toksyczne substancje.

Sól Epsom działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbólowo. Bardzo sprawnie poprawia też kondycję skóry, szczególnie w przypadku cery tłustej, ze skłonnością do łojotoku i trądziku. Epsom wspomaga nie tylko walkę z trądzikiem twarzy, ale i całego ciała. Warto też wiedzieć, że sól epsom ma zastosowanie przy problemach z włosami – działa doskonale w przypadku ich nadmiernej łamliwości i łupieżu.

Sól gorzka Epsom – właściwości

  • świetnie wpływa na kondycję naszego organizmu i poprawia stan zdrowia, dzięki zawartości siarki, miedzi i magnezu;
  • siarka w soli gorzkiej odpowiedzialna jest za właściwości przeciwgrzybicznie, antyłojotokowe i przeciwtrądzikowe;
  • sól doskonale działa na włosy: zapobiega ich łamliwości i ma właściwości przeciwłupieżowe;
  • siarka w soli wspomaga także oczyszczanie organizmu z metali ciężkich i toksyn, jest więc idealna dla osób żyjących wśród spalin,w  dużych aglomeracjach miejskich
  • epsom sprawnie leczy zapalenia stawów i różne formy artretyzmu;
  • dzięki zawartości magnezu sól Epsom relaksuje i regeneruje, działa kojąco na układ nerwowy;
  • sól gorzka jest doskonała po treningu: korzystnie wpływa na układ ruchowy, wykazuje działanie przeciwbólowe mięśni oraz stawów;
  • sól Epsom ma właściwości przeczyszczające i odtruwające.

Sól gorzka Epsom – działanie

1. Działanie relaksujące soli Epsom

Sól gorzka jest najskuteczniejsza, gdy po prostu jej składniki wchłaniają się podczas kąpieli w ciepłej solance lub dzięki okładom solankowym. Sól wchłaniana przez skórę utrzymuje się w organizmie od 4 do 9 godzin. Takie solankowe kąpiele przede wszystkim działają odstresowująco i kojąco, są więc idealną formą relaksu po męczącym dniu lub intensywnym wysiłku fizycznym. Relaks i kąpiel w soli gorzkiej może być doskonałym remedium łagodzącym stres.

2. Działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze soli gorzkiej Epsom

To siarce zawartej w soli Epsom ma ona przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze właściwości. Dzięki soli Epsom można pozbyć się również przykrego zapachu stóp oraz grzybicy, a sól działa na organizm odtruwająco i doskonale oczyszcza skórę, dlatego nadaje się do cery trądzikowej, pomoże też w walce z krostkami na plecach. Siarczany zawarte w soli Epsom pomagają w pozbywaniu się z organizmu toksyn i metali ciężkich.

3. Sól gorzka a proces gojenia i regeneracja skóry

Sól Epsom znacznie przyspiesza proces gojenia, więc można ją stosować w celu złagodzenia poparzeń skóry po opalaniu lub po ukąszeniach owadów. Takie kąpiele działają one przeciwbólowo i regenerująco, a okłady z soli przyspieszają gojenie się ran, podrażnień, siniaków i obrzęków. Epsom doskonale regeneruje zmęczone stawy oraz niweluje uczucie ciężkich nóg. Zapobiega także skurczom mięśni.

4. Sól gorzka Epsom  na zmiany skórne

Sól gorzka znalazła również swoje zastosowanie w kosmetyce: polecana jest osobom walczącym z trądzikiem, wykazuje też działanie antybakteryjne. Regularnie stosowana hamuje rozprzestrzenianiu się wykwitów skóry, świetnie poprawia jej stan i wygląd. Zmniejsza także wypryski i stany zapalne.

5. Sól gorzka Epsom na włosy

Epsom ma właściwości przeciwłupieżowe, a dodatkowo przyczynia się do zagęszczania fryzury. Idealna dla przetłuszczających się włosów: zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy. Świetnie oczyszcza też włosy i skórę głowy z pozostałości niektórych kosmetyków, np. tych do stylizacji. Warto zatem dodać roztwór soli gorzkiej do szamponu lub odżywki i dokładnie spłukać.

Gorzka sól Epsom – gdzie kupić?

Sól gorzka jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach, ekologicznych lub zielarskich butikach. Można ją też bez problemu kupić w lepszych delikatesach lub w sklepach internetowych.

Jak używać soli Epsom?

Jak wspomnieliśmy, sól Epsom stosuje się głównie do kąpieli lub ciepłych okładów.  Zawarte w jej roztworze mikroelementy wchłaniają się przez skórę, i mogą działać nawet 10 godzin po wyjściu z kąpieli.

Kąpiel najlepiej robić działa przed snem. Duża zawartość magnezu uspokaja układ nerwowy, relaksuje i pomaga pozbyć się stresu, dzięki czemu nocny odpoczynek jest bardzo komfortowy. Kąpiel z dodatkiem soli epsom sprawdzi się też po wysiłku fizycznym, ponieważ zawarte w niej mikroelementy regenerują mięśnie i usuwają zmęczenie.

Kąpiel z siarczanem magnezu

Do ciepłej wody pełnej wanny dodaj  1/3 szklanki soli, odpoczywaj w wannie 20-30 minut, po zastosowaniu kąpieli magnezowej nie używaj żadnych żeli do kąpieli.

Jeśli chcesz wykonać kompres na ból stawów i ukąszenia: łyżeczkę soli gorzkiej rozpuść w ciepłej wodzie, zamocz gazik i przyłóż na bolące miejsca, jednak nie nakładaj na rany czy skaleczenia.

Epsom na zwiększenie objętości włosów: wymieszaj w kubku równie części soli i odżywki do włosów. (np. łyżkę soli i łyżkę odżywki). Wstaw kubek do gorącej wody czyli ogrzej składniki w kąpieli wodnej (sól musi rozpuścić się w odżywce). Wmasuj we włosy. Po 20 minutach dokładnie spłucz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *