Jak czytać składy kosmetyków? I co to jest INCI?

Kupując kosmetyki, czytasz składy, ale czy wiesz, co oznaczają te wszystkie dziwne nazwy i dlaczego wymieniane są akurat w tej kolejności? Jeżeli i ty nie masz zielonego pojęcia, o co w tym wszystkich chodzi, to sprawdź, jak czytać składy kosmetyków i co to jest INCI?

Co to jest INCI?

Skrót INCI pochodzi od nazwy International Nomeclature of Cosmetics Ingradients, co można przetłumaczyć jako narodową nomenklaturę składników i substancji kosmetycznych. Jest to system oznaczania produktów kosmetycznych, obowiązujący w krajach UE, Chinach i Stanach Zjednoczonych. INCI opisuje ponad 1600 substancji używanych w kosmetykach. W języku angielskim podane są nazwy związków chemicznych, a po łacinie nazwy roślin.

Jak czytać składy kosmetyków?

1. Kolejność składników

Producenci nie mają obowiązku podawać procentowych stężeń wszystkich substancji. Oczywiście w żadnym składzie odżywczy olejek nie znajdzie się po substancjach zapachowych. Jednak jeżeli tak się stanie, to skuteczność takiego produktu będzie znikoma. Musisz także wiedzieć, że stężenie składników zapachowych to mniej niż 1%, substancji spłukiwanych powyżej 0,01%, a substancji pozostających na skórze powyżej 0,001%.

2. Rodzaje składów kosmetyków

Składy kosmetyków można podzielić na 3 grupy:

  • składniki bazowe – są to zazwyczaj woda, alkohol, substancje tłuszczowe. Stanowią większość masy kosmetyku i są rozpuszczalnikami dla pozostałych substancji;
  • składniki aktywne – zalicza się tu między innymi ekstrakty, oleje, witaminy, proteiny, kwasy i detergenty;
  • składniki pomocnicze – odpowiadają za konsystencję, zapach, barwę i trwałość kosmetyku. Są to w większości emulgatory, konserwanty, barwniki i stabilizatory.

3. Czy droższe kosmetyki są lepsze?

A co za tym idzie ich składniki są skuteczniejsze? W droższych produktach zwykłą wodę zastępuje się wodą termalną lub hydrolatami. Rzeczywiście mają lepsze działanie. Niestety ta zasada nie sprawdzi się w przypadku olejków, bo nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy w danym kosmetyku znajduje się naturalny olejek.

4. Alkohol w składzie kosmetyku

Jeżeli alkohol znajduje się na początku składu, to kosmetyk może mieć skłonność do przesuszania. Zarówno woda, jak i alkohol są dobrymi rozpuszczalnikami dla innych składników. W wodzie rozpuszczają się na przykład składniki pielęgnacyjne, a w alkoholu – flawonoidy. Poza tym alkohol szybko odparowuje i nie jest groźny dla skóry.

5. Tych składników unikaj!

Powszechnie się twierdzi, że detergenty, parafina lub konserwanty źle wpływają na skórę. Owszem w niektórych przypadkach mogą podrażniać skórę, ale co z osobami, u których te substancje są pomocne? Nie dajmy się zwariować i zanim odstawimy jakiś produkt, przetestujmy go sumiennie i sprawdźmy jego skład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *