Jak leczyć alergię? Fakty i mity

Katar, łzawienie oczu, nieustanne kichanie, czerwone plamki na skórze. To tylko część objawów alergii, z którymi musi radzić sobie spora grupa ludzi zamieszkujących naszą planetę. Pyłki traw, kurz, roztocza, sierść zwierząt, pokarm i inne alergeny wywołują przeróżne objawy. Jak sobie z nimi radzić? Czy naturalne metody pomogą alergikom? Poznajmy fakty i mity dotyczące naturalnego leczenia alergii.

1. Lekarze a naturalne metody leczenia alergii

Jest wielu lekarzy, którzy wiedzą, jak naturalne metody wykorzystać do leczenia alergii. Niestety nie lubią dzielić się tą wiedzą z pacjentami. Zazwyczaj przepisują leki przeciwhistaminowe i immunosupresyjne. Jeżeli chcesz poznać naturalne metody leczenia alergii, wystarczy spytać twojego lekarza.

2. Tabletki leczą alergię

Niestety nie jest to prawda. Podstawową sprawą do wyleczenia alergii jest rozpoznanie alergenów i ich wyeliminowanie. Jeżeli masz alergię na sierść zwierząt, to po prostu ich nie kupuj. Nie jedz potraw, które cię uczulają. Oczywiście bardzo trudne jest unikanie pyłków roślin, ale w tym wypadku możesz wziąć tabletkę, która złagodzi objawy.

3. Naturalne równa się konwencjonalne leczenie

W naturalnych i konwencjonalnych metodach leczenia chodzi o to samo: zredukowanie objawów i obniżenie poziomu histaminy. Można zastosować maseczkę ochraniającą układ oddechowy lub wziąć chłodną kąpiel obniżającą temperaturę ciała i spowalniającą proces zapalny.

4. Pokarm kontra alergia

Co ciekawe alergię można pokonać przy pomocy produktów używanych w kuchni. Osoby, które mają infekcje górnych dróg oddechowych i astmę, mają większe zapotrzebowanie na witaminę C. Objawy alergii mogą ukoić papryka, owoce cytrusowe, olej z nasion czarnuszki, łopian, jeżówka, mlecz lub pyłek pszczeli.

5. Akupunktura nie łagodzi alergii

Skutecznymi sposobami łagodzenia objawów alergii są między innymi: aromaterapia, ziołoterapia, leczenie klimatyczne. Akupunktura natomiast jest uważana w tradycyjnej medycynie chińskiej za dobry sposób leczenia wielu chorób. Tymczasem udowodniono, że pomaga tylko w lżejszych postaciach astmy.

6. Mycie rąk łagodzi objawy alergii

Po powrocie do domu należy umyć dłonie, a najlepiej wziąć prysznic i umyć włosy. W ten sposób pozbędziesz się pyłków roślin, które często osiadają na skórze i włosach. Mycie rąk jest bardzo ważne przed jedzeniem – na nich również zbierają się alergeny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *