Jak zapobiec starzeniu się skóry? To zaskakująco łatwe i logiczne!

Czy wiesz już, co jest głównym powodem starzenia się skóry? Oczywiście odpowiesz, że czas, ale jak to się dzieje, że z niektórymi obchodzi się on łaskawiej? Czy starzenie skóry da się spowolnić? Oczywiście, że tak! czasu oczywiście nie cofniesz, ale w zaskakująco łatwy sposób ochronisz ja przed najpoważniejszym wrogiem młodości, czyli przed promieniowaniem słonecznym. To właśnie słońce według najnowszych badań odpowia niemal w 90% za starzenie się naszej skóry! Oprócz promieniowania UVA i UVB istnieje jeszcze tzw promieniowanie IR, a my “dokładamy” cerze dawkę tzw. niebieskiego światła odbitego, czyli tego ze smartfonów, tabletów, telewizorów. Jeśli zabezpieczysz skórę przed promieniowaniem – spowolnisz jej starzenie nawet o 10 lat. Sprawdź jak i czym ją pielęgnować oraz dlaczego to właśnie krem ochronny z wysokim filtrem, jest dla Ciebie większym przyjacielem, niż super innowacyjny, bogaty w odmładzające składniki aktywne krem do twarzy )choć idealnie byłoby połączyć to wszystko w jednym, doskonałym produkcie).

Wróg skóry nr 1  – promieniowanie UVB

To właśnie promieniowanie tego typu  odpowiada za nadanie naszej skórze brązowego wyglądu. Ale na tym kończy się jego “dobroczynne” działanie: UVB jest też głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko raka skóry, więc unikanie UVB jest koniecznością.  Ryzyko zachorowania na raka skóry bez odpowiedniej ochrony jest wysokie; UVB uszkadza DNA w komórkach skóry i to nawet w małych ilościach! Dlatego nie ma czegoś takiego jak „opalanie dla zdrowia” czyli po to, by “zwiększyć poziom witaminy D”.  UVB sprzyja ponadto wzmożonej pigmentacji i uporczywych plam na twarzy.

Na szczęście na promieniowanie  UVB każdy uważa i zaczyna traktować poważnie ten rodzaj ochrony. Aby się zabezpieczyć przed niszczącym działaniem promieni UVB mamy specjalne filtry SPF i większość kremów na dzień wyposażono w SPF rzędu 15-25 – w zupełności wystarczy on, aby zabezpieczyć skórę przed podrażnieniem czy oparzeniem.

UVB nie jest dobre dla skóry, ponieważ zwiększa ryzyko raka, oraz jest przyczyną powstania nieestetycznych pigmentacji; pozbycie się ich, czyli regeneracja skóry po przebarwieniach posłonecznych trwa nawet 5-7 la. Jednak warto pamiętać, że to nie UVB odpowiada za dramatyczne przyspieszanie procesów starzenia. Prawdziwym „sprawcą” problemów są tak naprawdę promienie UVA.

Wróg skóry nr 2  – promieniowanie UVA

UVA dogłębnie penetruje skórę i działa bezpośrednio na zawarty w niej kolagen i elastynę, rozkładając je i doprowadzając do ich zanikania.To wlaśnie jest głownym czynnikiem starzenia sie skóry.  UVA bardzo skutecznie niszczy skórę u jej podstaw, ponieważ czyni to od środka. Efektów degradacji skóry długo nie widać, aż nagle skóra zaczyna w przyspieszonym tempie niszczeć i ten proces jest niestety nieodwracalny. Jedyne co możemy zatem zrobić to już zawczasu zapobiegać niszczeniu skóry na skutek promieniowanie UVA, czyli stosować odpowiednią ochronę.

Filtr przeciwdziałający promieniom UVA jest oznaczany jako „PA” i występuje w trzech odmianach: „+”, „++” i najmocniejszej „+++”. Obecnie istnieją też produkty dla skóry nadreaktywnej, bardzo newralgicznej, wrażliwej, oznaczone czterema plusami  „++++”.

Wróg skóry nr 3  – promieniowanie IR (podczerwone)

To właściwie od niego zaczyna się wiele negatywnych zmian w naszej skórze.  Ostatnie badania naukowe potwierdzają, że promieniowanie IR jest równie groźne i prowadzi do transkrypcji genów, podobnie jak dwa poprzednie.  Zjawiskiem leżącym u podłoża tych zjawisk jest zdolność IR do generacji wolnych rodników tlenowych. Jedną z konsekwencji działania IR jest nasilenie ekspresji metaloproteinaz macierzy komórkowej, które mają zdolność degradacji kolagenu typu 1 i 3 oraz włókien elastycznych. To zjawisko jest jednym z elementów procesu przyspieszonego fotostarzenia się skóry. Mówiąc prościej: promieniowanie IR niszczy kolagen w skórze i zapobiega jego odbudowę.

Skutki działania promieniowania IR wiążą się z trwałym uszkodzeniem komórek oraz powstawaniem zmarszczek w wyniku fotostarzenia.

Kremy przeciwsłoneczne  powinny zatem zawierać składniki chroniące nie tylko przed UVA/UVB, ale też – przez wyciszenie aktywności substancji niszczących włókna podporowe skóry, wspomaga niwelowanie negatywnych skutków promieniowania IR.

Jak znaleźć dobry krem spowalniający starzenie?

Oczywiście aktywne składniki typu peptydy, koenzym Q10,  roślinne komórki macierzyste, kwas hialuronowy i retinol są doskonałe, ale nie za wiele mogą, gdy nie chronimy się przed promieniowaniem. Dlatego szukając antidotum na starość warto przede wszystkim znaleźć krem z:

  • SPF od 30 w górę (najlepiej, jeśli np. w okresie letnim sięgniesz po krem z filtrem SPF 50),
  • wysokie filtrem PA,
  • chroniący przed promieniowaniem IR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *