Koenzym Q10. Dlaczego szukamy go w kosmetykach?

Prawdopodobnie każda kobieta słyszała, że najlepsze działanie odmładzające mają kosmetyki z koenzymem Q10. Dlaczego? Czym tak właściwie jest ten magiczny składnik? Dowiedz się, jakie są pielęgnacyjne właściwości koenzymu Q10.

Tak naprawdę w kosmetologii jest jeszcze dużo takich substancji, które nie zostały do końca przebadane i nadal dowiadujemy się o nich czegoś nowego. Jedną z nich jest właśnie koenzym Q10, nazywany też ubichinonem – składnik spopularyzowany przez producentów kosmetyków anti-age.

Czym jest koenzym Q10?

To rozpuszczalny w tłuszczach (np. w olejach) związek organiczny, który naturalnie jest przechowywany w naszych komórkach i niezbędny im, aby wspomagać wytwarzanie energii oraz dotlenianie komórek. Może łączyć się z witaminami.

Właściwości. Jak działa koenzym Q10?

Przede wszystkim jest świetnym przeciwutleniaczem. Neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ma także właściwości przeciwzapalne i pomaga w walce z różnego rodzaju chorobami skóry. Dzięki koenzymowi Q10 skóra może dłużej zachować młodość i witalność. To składnik, który nie tylko zapobiega starzeniu, ale też pobudza odnowę komórkową.

Co jeszcze robi koenzym Q10? Zapobiega zespołowi przewlekłego zmęczenia, wzmacnia odporność oraz wydolność fizyczną. Jest też odpowiedzialny za prawidłowe krążenie, pracę układu mięśniowego oraz nerwowego. Poprawia pamięć i wydajność mózgu.

Słowem – koenzym Q10 jest nam niezbędny!

Źródła koenzymu Q10

Pierwszym źródłem koenzymu Q10 jest oczywiście nasz organizm – to składnik, który produkujemy sobie sami, aczkolwiek po 20 roku życia niestety spada jego poziom. I właśnie wtedy warto włączyć do swojej diety odpowiednie suplementy, a także produkty bogate w koenzym Q10, m.in.:

  • szpinak,
  • brokuły,
  • produkty pełnoziarniste,
  • ryby (makrele, sardynki),
  • wołowina i drób,
  • orzeszki ziemne.

Ważne wskazówki!

Koenzym Q10 to składnik odżywczy wrażliwy na wysoką temperaturę i lepiej przyswajalny z tłuszczami, dlatego więcej dostarczymy go, spożywając krótko gotowane i krótko smażone potrawy z dużą ilością zdrowych olejów, oliw. Suplementy z koenzymem Q10 również należy przyjmować z jedzeniem, żeby lepiej się wchłaniały.

Koenzym Q10 w kosmetyce

Najprościej jednak dostarczać koenzym Q10 w codziennej pielęgnacji. Na rynku dostępne jest mnóstwo kosmetyków, które wzbogacono o ten składnik – z reguły są to kremy przeciwzmarszczkowe, serum anti-age, maseczki opóźniające starzenie się skóry, ampułki odmładzające. Wybór jest ogromny.

Warto jednak pamiętać, że kosmetyki z koenzymem Q10 nie są przeznaczone tylko dla osób dojrzałych. Warto stosować je już powyżej 25 roku życia, kiedy spada produkcja tego składnika w organizmie. To świetny sposób na profilaktykę przeciwstarzeniową.

Kosmetyki z koenzymem Q10. Czy stosować?

Ten naturalny środek odmładzający występuje przede wszystkim w produktach do pielęgnacji twarzy. Kosmetyki z koenzymem Q10 warto stosować, dlatego że dostarczają nam tego wszystkiego, co jest niezbędne, aby na dłużej zachować piękną, zdrową i młodą skórę. Zwykły krem z koenzymem Q10, jeśli tylko jest stosowany regularnie i zawiera duże ilości tego składnika (musi być wysoko w składzie), może widocznie odmłodzić skórę i znacznie opóźnić jej procesy starzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *