Lato, lato, lato czeka… Zadbaj o skórę przed wakacjami

Czy zaplanowałaś już urlop? Jeśli tak, to świetnie! Pewnie wybierasz się w jakieś egzotyczne miejsce, z lazurową wodą i złotym piaskiem. A czy zaplanowałaś, jak będzie wyglądała twoja wakacyjna pielęgnacja skóry? Nie? Sprawdź, jak ochronić ciało i włosy przed promieniami UV i oparzeniami.

Czy opalenizna jest bezpieczna?

Jeżeli dawkujesz ją rozsądnie, to tak. Ba, ma nawet terapeutyczne działanie. Dzięki słońcu wytwarzana jest witamina D, jesteśmy radosne, a nasze ciała są piękne. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Jeśli zbyt często się opalasz i nie używasz ochronnych kosmetyków, to narażasz swoją skórę na poważne uszkodzenia. Należą do nich starzenie się skóry, zmarszczki, przebarwienia, rumień, a w niktórych przypadkach oparzenia. Taki wpływ na naszą skórę ma promieniowanie UV. Obejmuje ono trzy podkategorie:

  • UVA – powoduje niewielki rumień, zaćmę, wywołuje nowotwory skóry i reakcje alergiczne, przenika przez plastik i szyby;
  • UVB – powoduje oparzenia i rumień, przyspiesza starzenie się skóry, odpowiada za powstawanie opalenizny;
  • UVC – bardzo szybko wywołuje rumień, ma działanie bakteriobójcze, zazwyczaj nie dociera do powierzchni Ziemi.

Promienie UV – zagrożenia

Regularne smażenie się na słońcu nie przyniesie ci nic dobrego. Zagrożenia, jakie wywołuje nierozważne opalanie się, to:

  • brak gładkości skóry;
  • ziemisty i żółtawy odcień skóry;
  • liczne zmarszczki;
  • rozszerzone naczynia krwionośne;
  • przebarwienia;
  • brodawki łojotokowe;
  • groźne zmiany na skórze, które wymagają konsultacji z lekarzem.

Piękna i zdrowa skóra dzięki filtrom

W kosmetykach stosuje się różne rodzaje filtrów przeciwsłonecznych. Dzielimy je na chemiczne (pochłaniają energię promieniowania słonecznego), fizyczne inaczej nazywane mineralnymi (odbijają i rozpraszają promieniowanie UVB i częściowo UVA) oraz naturalne pochodzenia roślinnego (niestety nie są tak skuteczne jak dwa poprzednie typy).

Wybierając krem z filtrem, zapewne zauważysz skróty SPF, PPD i IPD. Pierwszy z nich określa poziom ochrony przed promieniowaniem UVB. Liczba przy skrócie informuje zaś o wydłużeniu czasu reakcji skóry na słońce w związku z pojawieniem się rumienia. Skróty PPD i IPD oznaczają poziom ochrony przed promieniami UVA Pierwszy z nich wskazuje na szybkość pojawienia się opalenizny trwałej, a drugi – opalenizny natychmiastowej. Wskaźnik IPD jest wyższy od PPD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *