Perfumy unisex: właściwości i przykłady

ck one

Perfumy unisex przełamują sztywny podział na zapachy damskie i męskie. Łączą w sobie cechy typowe dla perfum damskich i męskich; chodzi tu zarówno o zapach, jak i o flakonik. Jakie właściwości mają perfumy unisex i skąd się wzięły?

Skąd się wzięły perfumy unisex?

Wiele kobiet lubi męskie zapachy i dobrze się w nich czuje. Raczej to nie działa w drugą stronę: mężczyzn damskie zapachy pociągają tylko wtedy, gdy pachnie nimi kobieta. Perfumy unisex powstały w odpowiedzi na potrzeby tych kobiet, które nie przepadają za słodkimi, delikatnymi zapachami.

Damskie i męskie nuty zapachowe

Damskie perfumy pachną głównie kwiatowo lub owocowo, a za męskie nuty zapachowe można uznać akordy drzewne, korzenne, orientalne i skórzane. Jak wobec tego powinny pachnieć perfumy unisex?

Perfumy unisex – przykłady

Perfumy „bez płci” jako pierwszy wprowadził Yves Saint Laurent; jego Eau Libre pojawiły się na rynku w 1975 r. Mimo to za najpopularniejszego autora perfum unisex uważa się Calvina Kleina. Calvin Klein stworzył wiele zapachów damsko-męskich, ale najpopularniejszym z nich jest powstały w 1994 r. CK One. Na uwagę zasługują perfumy Millesime Imperial zaprojektowane przez Oliviera Creeda dla samego króla Arabii Saudyjskiej. Mimo pierwotnego przeznaczenia Millesime Imperial uchodzą za przykład perfum unisex.

Perfumy unisex – właściwości

Zapach

Po przeanalizowaniu składu powyższych perfum można zauważyć pewne podobieństwa. Na nuty głowy składają się w dużej mierze akordy cytrusowe: cytryna, mandarynka, bergamotka, neroli (olejek otrzymywany z kwiatów pomarańczy gorzkiej) czy petitgrain (olejek destylowany z liści drzewa gorzkiej pomarańczy). Nuty serca należą między innymi do kwiatów, na przykład irysa lub jaśminu. Z kolei za nuty bazy są odpowiedzialne akordy drzewne: sandałowiec, cedr, mech dębowy, a z drugiej strony piżmo – substancja zapachowa odzwierzęca.

Wygląd butelki

Butelki perfum unisex są zwykle uniwersalne – ani typowo damskie, ani typowo męskie. Ich kształty są klasyczne, a kolory stonowane, dlatego nie mogą mieć do nich zastrzeżeń przedstawiciele żadnej z płci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *