Trądzik – przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia

Zaskórniki, krostki, pryszcze… To wszystko zmiany skórne, które dotyczą ponad połowy dorosłych kobiet i mężczyzn. Co powoduje trądzik i jak powinniśmy z nim walczyć? Poznaj najlepsze domowe sposoby leczenia trądziku.

W społeczeństwie nadal żywe jest przekonanie, że trądzik to choroba młodzieńcza, charakterystyczna dla nastolatków. Nic bardziej mylnego. Dziś średnia wieku ludzi z trądzikiem przesunęła się do niemal 27 lat. To oznacza, że trądzik mogą mieć nawet osoby w wieku 30, 40, 50 lat!

Co to jest trądzik?

Trądzik to choroba, której nie wolno lekceważyć. Okazuje się, że nieleczone choroby skóry również mogą wpływać bardzo niekorzystnie na stan całego naszego organizmu. Pryszcze i drobniejsze zaskórniki pojawiają się najczęściej w wyniku zakażenia bakteryjnego, zapalenia skóry, zanieczyszczenia.

Istnieje wiele rodzajów trądziku, a każdy z nich ma nieco inne objawy.

Rodzaje trądziku

  • Trądzik niezapalny – objawia się zaskórnikami otwartymi (czarnymi) i zamkniętymi (białymi), które powstają pod wpływem nadmiaru sebum i niewłaściwego, nieskutecznego oczyszczania twarzy.
  • Trądzik zapalny – jest następstwem nieleczenia zaskórników i objawia się stanem zapalnym oraz pojawieniem się charakterystycznych, często swędzących grudek, krostek, guzków, a nawet większych cyst.

To choroba, która ma też drugą klasyfikację. W niej pod uwagę bierze się przyczyny trądziku i dużo częściej używa się właśnie tego podziału. Pewnie również dlatego, że jest po prostu dużo bardziej szczegółowy. Z uwagi na czynniki wywołujące trądzik, wyróżnia się: trądzik pospolity (hormonalny), trądzik młodzieńczy, trądzik neuropatyczny, trądzik kosmetyczny, trądzik polekowy, trądzik różowaty, trądzik zawodowy i wiele innych.

Przyczyny trądziku

Najczęstszą przyczyną trądziku jest zanieczyszczenie skóry i nadmierne wydzielanie sebum, które zbierają się na skórze i w jej porach, tworząc idealne środowisko do rozwoju bakterii, a w następstwie to pojawienia się stanu zapalnego. To najprostsze wyjaśnienie tego, skąd się bierze trądzik.

Warto jednak wiedzieć, co ma niekorzystny wpływ skórę i może przyczyniać się do pojawiania się trądziku. Takich niebezpośrednich przyczyn jest kilka:

  • nadmierny, przewlekły stres,
  • niezdrowa dieta obfitująca w złe tłuszcze,
  • zaburzenie równowagi hormonalnej,
  • przetłuszczanie się skóry,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • niedokładny demakijaż i oczyszczanie.

Jak leczyć trądzik?

Leczenie trądziku u dorosłych to często syzyfowa praca. Zwłaszcza gdy nie skontrolujemy wcześniej swojego stanu zdrowia i wybieramy sposoby pielęgnacji na chybił-trafił. Pamiętajmy, że przyczyny trądziku są różne, więc najpierw warto wykonać podstawowe badania – być może trądzik jest efektem jakiejś choroby.

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry z trądzikiem:

  1. Używaj do mycia twarzy żeli i mydeł antybakteryjnych.
  2. Stosuj toniki oczyszczających i zwężających pory.
  3. Nie zapominaj o delikatnym kremie nawilżającym.
  4. Złuszczaj skórę, ale tylko peelingami enzymatycznymi.
  5. Produkty na trądzik stosuj tylko miejscowo, żeby nie wysuszyć skóry.
  6. Chroń skórę przed słońcem, żeby nie zaogniać trądziku.
  7. Wprowadź do swojej diety więcej wartościowych produktów.

Domowe sposoby na trądzik

Olejek z drzewa herbacianego – przyspiesza regenerację naskórka, skutecznie zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku, a także reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiegając przetłuszczaniu się skóry.

Naturalny stempel z czosnku – jest antybiotykiem, ma działanie antybakteryjne i oczyszczające, a także zawiera cynk i siarkę, czyli minerały niezbędne w walce z niechcianymi zmianami skórnymi.

Soda oczyszczona – nie wolno stosować jej na całą twarz, ale rozmieszana z wodą i nałożona miejscowo na wyprysk wysuszy to miejsce, przyspieszy gojenie, zadziała antybakteryjnie, oczyszczająco i przeciwzapalnie.

Profesjonalne leczenie trądziku

Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z trądzikiem samodzielnie, powinniśmy udać się po pomoc do specjalisty. Pod okiem dermatologa możemy lepiej przyjrzeć się przyczynom trądziku i dobrać najlepsze w naszym przypadku sposoby leczenia. W trudnych przypadkach lekarz może zalecić antybiotykoterapię oraz terapię retinoidami (pochodnymi witaminy A), którą przechodzi się tylko pod okiem specjalisty. To może być najlepszy sposób leczenia trądziku w przypadku, gdy domowe metody zawodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *