Z czym kojarzą ci się konopie? Pewnie nie z kosmetykami, a to właśnie w produktach do pielęgnacji najlepiej widać właściwości i pozytywne działanie konopi. Co sprawia, że kosmetyki z konopiami stały się ostatnio tak bardzo popularne?
Coraz chętniej sięgamy w pielęgnacji po składniki, które znamy od tysięcy lat. Odkurzamy zapomniane receptury i na nowo inspirujemy się w dbaniu o siebie tym, co daje nam natura. Wśród takich specyfików królują konopie.
Konopie dawniej i dziś
Niektórym słowo „konopie” przywodzi na myśl wyłącznie narkotyki. Niesłusznie, bo roślina ta znana jest już od kilku tysięcy lat, i to głównie dzięki swoim właściwościom leczniczym oraz użyteczności. Z konopi wytwarzano m.in. tkaniny, liny, papier, kadzidła, olej oraz leki. Dopiero z czasem odkryto w niej składniki odurzające i – co najważniejsze – nie w każdej odmianie tej rośliny.
Dziś coraz chętniej wracamy do metod naturalnego leczenia, dlatego konopie stają się coraz popularniejsze. Na nowo odkrywamy ich właściwości pielęgnacyjne i jesteśmy zachwyceni tym, jak konopie działa na naszą skórę.
Kosmetyki z konopiami
Warto choć raz wypróbować kosmetyki z konopiami, mimo że są trudno dostępne. Idealnie wpisują się w trend naturalnej pielęgnacji i sprawdzą się w rękach fanów dobrej jakości produktów na bazie naturalny składników. Właściwości konopi sprawiają, że każdy produkt (nawet z odrobiną konopi), korzystnie wpływa na stan skóry. Sprawdzi się u osób o skórze szczególnie problematycznej, przesuszonej i podrażnionej.
To ważne!
Konopie w kosmetykach najczęściej występują w formie oleju konopnego, rzadziej ekstraktu z konopi. Szukaj w składzie Cannabis sativa (Hemp) Seed Oil albo Cannabis Sativa Leaf Extract i nie sugeruj się tylko tym, że na głównej etykiecie widnieje napis „krem z konopiami”.
Dlaczego kosmetyki z konopiami są tak dobre?
Sekret tkwi w składzie konopi, które kryją wiele naprawdę cennych składników odżywczych. Zdecydowanym plusem jest to, że konopie (a zwłaszcza olej konopny) zawierają NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Zwłaszcza te z grup omega-3 oraz omega-6 są potrzebne zarówno naszej skórze, jak i włosom, a w konopiach stanowią aż 80% składu! Jednak to nie wszystko, bo właściwości konopi są także zasługą witamin: A, B, D, E oraz K, a także minerałów, protein, aminokwasów, fosfolipidów, fitosteroli, przeciwutleniaczy itp.
Olej z konopi – właściwości
Najpopularniejszy w kosmetykach z konopiami olejek może być stosowany nie tylko zewnętrznie, ale też wewnętrznie. Ma bardzo wiele cennych właściwości:
- przywraca skórze prawidłowe nawilżenie;
- odbudowuje barierę hydrolipidową zapobiegającą przesuszaniu;
- widocznie wygładza i upiększa skórę;
- przywraca skórze młodość i ogranicza jej starzenie się;
- ma działanie regenerujące, gojące i przeciwtrądzikowej;
- łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia i świąd;
- ma potwierdzone właściwości przeciwzapalne.
Zastosowanie oleju konopnego w kosmetykach
Nic dziwnego, że kosmetyki z konopiami najczęściej polecane są osobom o skórze problematycznej. Sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie skóra ma problem z nawilżeniem, jest sucha i szorstka. Powinny sięgać po nie także osoby z trądzikowej, atopowym zapaleniem skóry i łuszczycą, a także posiadacze skóry dojrzałej oraz bardzo wrażliwej. Tylko kosmetyki z konopi tak dobrze przywracają skórze równowagę.
Dodaj komentarz