Łzawienie oczu, wysypka, a nawet astma – tym może skutkować alergia na sierść zwierząt. Mimo to wielu alergików decyduje się na zwierzę w domu. Na uczulenie na sierść są sposoby – zwykle kosztowne. Można też wybrać takiego czworonoga, który emituje możliwie najmniej alergenów. Alergia na sierść zwierząt: na czym polega, jakie są jej objawy i jak ją leczyć?
Na czym polega alergia na sierść zwierząt?
Sama sierść zwierzęcia nie uczula – alergię powoduje wszystko, co się na niej znajduje, to znaczy:
- złuszczony naskórek,
- wydzieliny, takie jak ślina,
- wydaliny, takie jak mocz i kał.
Sformułowanie „alergia na sierść zwierząt” dotyczy przede wszystkim uczulenia na koty, psy, króliki, gryzonie i konie.
Alergia na sierść zwierząt – objawy
Typowe objawy alergii na sierść to:
- łzawienie oczu,
- kichanie,
- katar,
- wysypka,
- świąd,
- kaszel,
- trudności w oddychaniu.
Alergia na sierść może prowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok lub astmy.
Alergia na sierść zwierząt – jak ją leczyć?
Najlepszym sposobem na alergię jest unikanie alergenu. Jeżeli objawy alergii nie są silne, wystarczy ograniczyć kontakt z alergenem, to znaczy wyznaczyć miejsca w domu, w których zwierzę może przebywać, i często je sprzątać. W przypadku silnej alergii wielu ludzi rozstaje się ze swoim pupilem. Niektórzy podejmują leczenie, które zwykle rozpoczyna się od stosowania leków antyalergicznych: przeciwhistaminowych, kortykosteroidów donosowych i wziewnych, obkurczających naczynia lub innych. Gdy alergik ustali dokładną przyczynę uczulenia, może zdecydować się na odczulanie. Szczepienia odczulające prowadzą do uodpornienia układu immunologicznego na konkretny alergen i nauczenia go tolerowania go. Odczulanie trwa 3-5 lat.
Jak minimalizować ryzyko wystąpienia alergii na sierść zwierząt?
Osoba, która pragnie przygarnąć czworonoga, może zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii na jego sierść poprzez wybór odpowiedniej rasy zwierzęcia. Są to między innymi:
- nagie psy meksykańskie i nagie chińskie grzywacze,
- koty rasy sfinks,
- świnki morskie rasy skinny i baldwin,
- szczury rasy fuzz.
Wszystkie te rasy zwierząt charakteryzują się całkowitym lub prawie całkowitym brakiem owłosienia, a brak sierści oznacza znaczne ograniczenie liczby alergenów. Dobrym wyborem mogą być także takie rasy psów, które zamiast sierści posiadają włos; psy tych ras linieją znacznie mniej, a niektóre prawie wcale, co również ogranicza kontakt domowników z alergenami. Są to na przykład: yorkshire terrier, pudel i sznaucer.
Dodaj komentarz