Co zawiera krem ze śluzem ślimaka? Właściwości i działanie śluzu ślimaka

Kosmetyki, a zwłaszcza krem, ze śluzem ślimaka są hitem pielęgnacyjnym od wielu lat, za to medyczne właściwości śluzu ślimaka są znane od wieków: Hipokrates leczył nim ostry kaszel oraz trudno gojące się rany i wrzody. Śluz ślimaka był ceniony nie tylko przez starożytnych Greków, lecz także przez afrykańskie plemiona i Indian zamieszkujących tereny Ameryki Południowej. Co takiego zawiera śluz ślimaka, jakie ma właściwości i jakie jest jego działanie?

Śluz z jakiego ślimaka może być składnikiem kremu?

Helix aspersa muller to hodowlane ślimaki, które pochodzą z Afryki. Zwykle mierzą 3 cm i ważą od 10 do 15 g. Gruczoły umieszczone w ich odnóżach produkują dwa rodzaje śluzu:

  • limozynę, czyli ciągnący się mokry ślad, który dla ludzi nie ma praktycznie żadnej wartości;
  • kryptozynę, która służy ślimakom do ochrony i regeneracji delikatnych tkanek. Tkanki ulegają uszkodzeniu w kontakcie z twardą powierzchnią, czyli wskutek poruszania się ślimaków. To właśnie kryptozyna ma cenne właściwości pielęgnacyjne.

Co zawiera śluz ślimaka?

Śluz ślimaka zawiera szereg substancji o udowodnionym działaniu pielęgnacyjnym i leczniczym, w dodatku w bardzo korzystnych dla skóry proporcjach. Najważniejsze z nich to elastyna, kolagen, kwas glikolowy i alantoina.

Ponadto w kryptozynie znajdują się przeciwutleniacze, witaminy, oligoelementy, proteiny o różnych masach cząsteczkowych, antyproteazy, mukopolisacharydy (organiczne związki chemiczne z grupy glikozoaminoglikanów), naturalne antybiotyki (zwalczają bakterie, które występują w przebiegu infekcji skórnych) i glikokoniugaty (czynniki wzrostu aktywności komórek skóry). Zawartość tych ostatnich zwiększa ilość komórek skóry, stymuluje proces syntezy nowego kolagenu, utrzymuje odpowiedni poziom kwasu hialuronowego oraz ułatwia migrowanie keratynocytów, co przyspiesza proces gojenia ran i uszkodzeń.

Śluz ślimaka – działanie na skórę

Śluz ślimaka swoje szerokie spektrum działania zawdzięcza bogatemu składowi. Po pierwsze, śluz ślimaka szybko regeneruje skórę, ponieważ wpływa na uszkodzony kolagen i dostarcza mu cząsteczek hemocyjaniny. To substancja bogata w tlen, który pomaga tworzyć nowe włókna kolagenu i kształtować podskórną sieć strukturalną. W efekcie kosmetyki bogate w śluz ślimaka wspomagają leczenie wielu chorób skórnych, takich jak trądzik młodzieńczy, przebarwienia, blizny, rozszerzone naczynka i zmarszczki.

Śluz ślimaka wykazuje działanie bakteriobójcze, dlatego sprawdza się w przypadku cer problematycznych, zwłaszcza cery trądzikowej. Z kolei jego właściwości antyoksydacyjne i proliferacyjne (wspomagające procesy namnażania się komórek) docenią wszystkie rodzaje skóry, ponieważ każdy z nich potrzebuje stymulacji procesów odnowy i poprawy struktury skóry. Ponadto zawarty w śluzie ślimaka kwas glikolowy ma działanie rozjaśniające i peelingujące. Co ważne, wszystkie składniki kryptozyny są naturalne, dlatego dobrze tolerowane przez cerę alergiczną. To oznacza, że nawet jeżeli po zastosowaniu kremu ze śluzem ślimaka wystąpi uczulenie, z pewnością nie wywołała go kryptozyna.

Śluz ślimaka – właściwości

Śluz ślimaka ogranicza skłonność do alergii oraz wspomaga pielęgnację i leczenie skóry trądzikowej. Ponadto ta substancja nawilża, ujędrnia i regeneruje skórę oraz przyspiesza gojenie się ran, wygładza blizny i zmniejsza widoczność rozstępów. Jego dodatkowym atutem jest hamowanie procesu starzenia się skóry, to znaczy wygładzanie zmarszczek i zapobieganie przedwczesnemu tworzeniu się nowych. Co więcej, kosmetyki bogate w śluz ślimaka wspomagają leczenie żylaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *