Damska vs męska pielęgnacja skóry: różnice i podobieństwa

To, że mężczyźni używają kosmetyków do pielęgnacji, a czasem i do makijażu, nie dziwi już chyba nikogo. Co ciekawe w pielęgnacji męskiej skóry jest kilka podobieństw do sposobu, według którego o cerę dbają kobiety. A ile jest różnic i na czym one polegają? Sprawdźmy to!

Damska vs męska pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry panów i pań różni się pod wieloma względami. Wspólnymi cechami są natomiast zasady dbania o cerę, urodowe rytuały i niektóre rodzaje kosmetyków. Jednak działanie produktów dla mężczyzn nieco różni się od kosmetyków kobiecych. Wynika to chociażby z budowy męskiej skóry, która jest grubsza, ma więcej gruczołów łojowych i elastyny, jest mniej podatna na działanie różnych czynników i jest lepiej ukrwiona. Poza tym panowie potrzebują specjalistycznych produktów do pielęgnacji cery. Wiąże się to z częstym goleniem zarostu lub koniecznością pielęgnowania długich wąsów lub brody.

Męska skóra wymaga silniejszego nawilżenia i oczyszczenia. Jest bardziej narażona na powstawanie trądziku, który może mieć ostrzejszy przebieg niż u pań. Mimo że oznaki starzenia pojawiają się na niej dość późno, to zmarszczki mimiczne są bardziej widoczne. A co za tym idzie, pielęgnacja przeciwzmarszczkowa powinna być bardziej intensywna.

Czego najbardziej potrzebuje skóra męska?

Najważniejszymi aspektami w pielęgnacji skóry mężczyzn powinny być: nawilżanie, ochrona i oczyszczanie. Wraz ze stosowaniem kosmetyków dobranych do rodzaju skóry warto każdego dnia wypijać około 1,5 litra niegazowanej wody dziennie.

Problemy męskiej skóry

Skóra panów najczęściej narażona jest na:

 • nadmierne wydzielanie sebum;
 • przesuszenie;
 • brak odpowiedniej ochrony;
 • podrażnienia po goleniu;
 • widoczne zmarszczki mimiczne;
 • zanieczyszczone pory skóry.

Jak skompletować męską kosmetyczkę?

 1. Oczyszczający żel do mycia twarzy, łagodny i kojący podrażnienia, lekko złuszczający.
 2. Kosmetyk po goleniu dobrany do rodzaju cery, łagodzący i zapewniający ochronę.
 3. Nawilżający krem na dzień z filtrem UV.
 4. Maska nawilżająca lub oczyszczająca stosowana raz lub dwa razy w tygodniu.
 5. Kosmetyk przeciwzmarszczkowy do cery dojrzałej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *