Jaki kształt paznokci wybrać? Sprawdź, co do ciebie pasuje

Perfekcyjny manicure to nie tylko dobrze dobrany kolor, ale też odpowiedni kształt płytki paznokciowej. Czy wiesz, jak dobrać go tak, żeby pasował do ciebie? Przed tobą poradnik, z którego dowiesz się, jak optycznie wysmuklić dłoń za pomocą perfekcyjnie dopasowane kształtu paznokci.

Zacząć trzeba od tego, że każde paznokcie są inne. Jeśli myślisz, że u ciebie też sprawdzi się ta sama stylizacja, co u twojej przyjaciółki, jesteś w błędzie – prawdopodobnie ani ten kształt, ani kolor nie będą dla ciebie odpowiednie. Dlaczego? Ponieważ paznokcie różnią się od siebie tak, jak różnią się też dłonie. Każdemu pasują więc inne kolory, inne zdobienie i… inny kształt!

Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy dobrać odpowiedni kształt paznokci?

Jeśli zastanawiasz się, jaki kształt paznokci będzie ci pasował, weź pod uwagę ich budowę. Każdy paznokieć jest zbudowany w taki sam sposób i składa się w 95% z keratyny, ale jest kilka ważnych elementów, po których łatwo stwierdzisz, jaki kształt manicure będzie dla ciebie odpowiedni.

  • Obłączek in. lunula – jasny obszar w kształcie półksiężyca, który widoczny jest w górnej części paznokcia, u jego nasady, przy skórze.
  • Wał paznokcia – skóra, która znajduje się na bokach i w dolnej części każdego paznokci, odpowiadając za jego właściwe położenie.
  • Obrąbek naskórkowy – (czyli po prostu skórki) cienka warstwa naskórka, która porasta paznokieć w górnej części, czasami przykrywając obłączek.
  • Płytka paznokcia – najważniejsza część paznokcia, od której szerokości i długości zależy najwięcej, bo to ją trzeba odpowiednio podkreślić.

Zasady, czyli o czym pamiętać przy modelowaniu kształtu paznokci?

  1.  Dla posiadaczek krótkiej i szerokiej płytki nieodpowiednie będą wszystkie stylizacje, które optycznie wyciągną paznokieć. Im bardziej minimalistyczne i kanciaste paznokcie, tym lepiej.
  2. Jeśli paznokcie są długie, warto postawić na zaokrąglony koniec, a przy dość wąskiej płytce nieco go zaostrzyć na końcu. Taka stylizacja sprawi, że płytka paznokcia będzie bardziej symetryczna.
  3. Najważniejsze jest jednak, aby zachować naturalność w formowaniu paznokci i zadbać o ich otoczkę. Wycięte skórki to podstawa, ponieważ one również mogą optycznie skracać paznokieć, gdy na niego narastają.

Najpopularniejsze kształty paznokci oraz sposoby ich wykonania

OKRĄGŁE PAZNOKCIE

Kształt najpopularniejszy, najbardziej naturalny i idealny dla osób, które wykonują dużo prac dłońmi. Takie paznokcie nie zadzierają się, ponieważ mają spiłowane boki. Dobrze prezentuje się przy krótkiej płytce. Jak uzyskać okrągłe paznokcie? Trzeba spiłować je tak, aby dostosować zaokrąglenie płytki do krągłości opuszków

KWADRATOWE PAZNOKCIE

Równie popularne są paznokcie kwadratowe, choć one nie pasują do każdej dłoni, zwłaszcza gdy nie są choćby delikatnie zaokrąglone. Osoby, które mają szerokie i krótkie palce powinny stosować ten kształt ostrożnie. Warto pamiętać też, że kwadratowe zakończenia paznokci są dużo bardziej narażone na zadarcie i uszkodzenia. Takich paznokci nie należy piłować w powietrzu – ręka powinna być oparta o blat, aby pilnik gładko sunął po przedniej części paznokcia. Tylko wtedy uzyskamy efekt równego kwadratu. Można delikatnie zaokrąglić jego końce, aby zmniejszyć podatność na uszkodzenie.

PAZNOKCIE MIGDAŁ

Bardzo popularne wśród osób o dłuższej i zdrowszej płytce są paznokcie w kształcie migdała. Wyglądem przypominają (zgodnie ze swoją nazwą) orzech migdała, owalny, nieco wydłużony i bardzo elegancki. Nie są ani zbyt zaokrąglone, ani zbyt spiczaste, są po prostu w sam raz. Pasują przy kwadratowych dłoniach, które chcemy nieco złagodzić, wysmuklić i nadać im kobiece wykończenie. Najprostszy sposób na paznokcie-migdały? Regularnie piłowanie boków paznokcia i (nieco delikatniej) ich końcówki – migdał utworzy się w sposób naturalny.

SPICZASTE PAZNOKCIE

Mało popularne, ale warte wymienienia, są paznokcie spiczaste. To owalna, nieco wydłużona i zakończona mocnym szpicem płytka. Polecana osobom, które chcą wyszczuplić i wysmuklić dłoń. Niestety wadą spiczastym paznokci jest ich kruchość, zwłaszcza na naturalnej i delikatnej płytce. Nie są też zbyt praktyczne.

PAZNOKCIE TRUMIENKI

Noszą najdziwniejszą nazwę i wyglądają dziwnie. Paznokcie trumienki to kompromis między migdałem a paznokciem kwadratowym, czyli paznokieć w kształcie migdała ze spiłowaną na równo płytką na końcu. Trzy równe linie, które tworzą ten kształt paznokcia najłatwiej uzyskać, piłując paznokcie w prostokąt, a następnie upiłowując boki tak, aby zwęzić końcówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *