Lawenda w kosmetyce. Zastosowanie, działanie i właściwości

W kosmetyce do pielęgnacji skóry często stosuje się naturalne składniki. Jednym z nich jest lawenda. Znana już w starożytności była używana do aromatyzowania kąpieli i perfumowania ubrań. Obecnie wykorzystuje się ją w kosmetyce, przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Jak działa i jakie właściwości ma lawenda?

Jak wygląda lawenda?

Lawenda wąskolistna inaczej nazywana lekarską ma wysokość około metra. Charakteryzuje się srebrzystoszarymi listkami i kwiatami w kolorze purpurowym, fioletowym, niebieskim, białym i różowym. Cechą wyróżniającą jest przyjemny i intensywny zapach. Rośnie przeważnie w rejonach Morza Śródziemnego.

Co zawiera lawenda?

Najcenniejszym składnikiem pozyskiwanym z kwiatów lawendy jest olejek eteryczny o stężeniu 3%. Do jego głównych składników należą między innymi: linalol, geraniol, garbniki, flawonoidy, kumaryny, femolokwasy.

Lawenda – działanie kosmetyczne

1. Działanie aromaterapeutyczne

Lawenda służy do kąpieli, masaży i do perfumowania preparatów kosmetycznych. Dzięki niej produkty i skóra zyskują przyjemny zapach, a do tego działa uspokajająco i wyciszająco. Lawendę poleca się w stanach napięcia nerwowego, stresie, bólach głowy, bezsenności i depresji. Pozwala się odprężyć i zrelaksować ciało i umysł.

2. Pielęgnacja różnych rodzajów cer

Lawenda polecana jest w szczególności do pielęgnacji cery dojrzałej ze względu na działanie regenerujące, wygładzające i antyoksydacyjne. Ma właściwości przeciwzapalne i antyspetyczne, dlatego tę roślinkę stosuje się do pielęgnacji cer tłustych i trądzikowych. Zmniejsza wydzielanie sebum, zwęża ujścia gruczołów łojowych i przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych.

3. Właściwości przeciwobrzękowe

Lawendę stosuje się na przykład w kremach pod oczami, które zmniejszają zasinienia i obrzęki. Stosuje się go także w preparatach antycellulitowych, bo pobudza krążenie krwi i wspomaga przepływ limfy. Lawendy używa się również w kremach, maskach i solach do kąpieli. W produktach wykorzystuje się też działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

4. Na wypadanie włosów

Olejek lawendowy jest pomocny przy wypadaniu włosów. Stymuluje ich wzrost i zmniejsza ich wypadanie, zwłaszcza przy łysieniu plackowatym. Dodatkowo używa się go w szamponach do włosów przetłuszczających się, bo zmniejsza wydzielanie sebum.

5. Odstrasza owady

Lawenda jest bardzo często stosowana w produktach odstraszających owady (osy, komary, mrówki, mszyce, mole). Preparaty te stosuje się miejscowo na ukąszenia, bo działają łagodząco i przeciwobrzękowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *