Zajmuje się naszym największym organem naszego organizmu. Wie, czym jest każda krostka, pieprzyk i przebarwienie. Chodzi oczywiście o dermatologa. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się ten lekarz i jakie przypadłości leczy.
Czym zajmuje się dermatolog?
Dermatolog nie leczy tylko trądziku. Jego wiedza medyczna musi być o wiele większa. Specjalizuje się w takich dziedzinach, jak: alergologia, immunologia, endokrynologia, choroby wewnętrzne, onkologia, choroby naczyń i choroby przenoszone drogą płciową. Dermatolog diagnozuje i leczy choroby skórne, włosów i paznokci oraz schorzenia ogólnoustrojowe, które dają objawy na powierzchni skóry i błon śluzowych.
W dermatologii wydzieliły się następujące podspecjalizacje:
- kosmetologia – jest związana z pielęgnacją skóry, włosów i paznokci, używa się do tego profesjonalnych produktów kosmetycznych;
- medycyna estetyczna – zajmuje się profilaktyką starzenia się skóry i zabiegami, które ten proces hamują, są to zabiegi małoinwazyjne;
- wenerologia – rozpoznawanie i leczenie chorób skóry przenoszonych drogą płciową;
- dermatologia dziecięca – zajmuje się na leczeniu chorób skóry u dzieci;
- dermatochirurgia – zajmuje się usuwaniem skórnych zmian sposobem chirurgiczna lub laserową.
Kiedy umówić się do dermatologa?
Do dermatologa warto wybrać się wtedy, gdy masz jakiś problem skórny. Pojawiające się raz na jakiś czas krostki, łuszczenie się skóry lub alergia mogą świadczyć o jakimś chorobowym procesie. Jeżeli utrzymują się długo i nie widać poprawy, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Dermatolog może pomóc ci w następujących przypadkach:
- uporczywe swędzenie skóry,
- odbarwienia i przebarwienia,
- zaczerwienienie skóry,
- powiększone pory skóry, trądzik, zaskórniki,
- nadmierna suchość skóry,
- łuszczenie się skóry,
- krostki i wypryski,
- łamliwość paznokci,
- wypadanie włosów,
- znamiona i brodawki.
Jak wygląda wizyta u dermatologa?
Wizyta u dermatologa rozpoczyna się od rozmowy a temat objawów, przebytych chorób, zachorowań w rodzinie, metod leczenia, sposobu pielęgnacji, używanych kosmetyków, diety, stylu życia. Następnie lekarz przystępuje do badania, podczas którego określa stan skóry za pomocą dermatoskopu lub wideodermatoskopu. Dermatolog może zalecić też zrobienie wymazu ze skóry, testów alergicznych lub badań krwi.
Co leczy dermatolog?
Dermatolog leczy takie choroby jak:
- atopowe i łojotokowe zapalenie skóry,
- różne rodzaje trądziku,
- łuszczyca, egzema,
- łupież, łysienie,
- przebarwienia, znamiona,
- kurzajki, opryszczki,
- nadpotliwość pach, dłoni i stóp,
- rumień,
- liszaje i inne zakażenie bakteryjne,
- rozstępy,
- schorzenia przenoszone drogą płciową,
- nowotwory skóry.
Leczenie jest uzależnione od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania. Przy niektórych schorzeniach wystarczy terapia farmakologiczna, maści, kremy lub antybiotyki. Niekiedy potrzebne są zabiegi z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń.
Dodaj komentarz