Ocet jabłkowy świetnie znany jest nie tylko jako produkt spożywczy. Od wieków wykorzystuje się go zarówno w lecznictwie, jak i kosmetyce. Chińczycy uznają go za symbol życia, a Kleopatra dodawała go do kąpieli. Czy wiedzieliście jednak, że może on być dobrym zamiennikiem dla antyperspirantu?
Problem nadmiernej potliwości jest naturalny dla wielu osób, choć nie jest sprawą przyjemną. Z tą dolegliwością zazwyczaj walczymy najpopularniejszymi metodami. W okolicach pach stosujemy antyperspiranty, które mają ograniczyć potliwość. Natomiast przy nadmiernej potliwości stóp sięgamy po różnego rodzaju zasypki lub spraye. Niewiele osób wie, że najlepszy do walki z nieprzyjemnym zapachem jest naturalny ocet jabłkowy!
Ocet jabłkowy – właściwości
W skład octu jabłkowego wchodzi bardzo duża grupa minerałów (potas, sód, krzem, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, siarka) oraz witamin (A, B, C, E, P), dzięki którym:
- łagodzi objawy stanów zapalnych;
- niweluje objawy trądziku;
- przyspiesza metabolizm komórkowy;
- poprawia ogólną kondycję cery;
- działa antybakteryjnie i oczyszczająco.
Skuteczna broń przeciwko nieprzyjemnym zapachom
Najbardziej interesująca z punktu widzenia poruszanego tematu jest jednak przydatność octu jabłkowego do zwalczania nieprzyjemnego zapachu. Ze względu na swoje właściwości kwasowe ocet jabłkowy zmienia poziom pH na taki, w którym giną bakterie odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Na tym polega cała filozofia tego, że ocet jabłkowy jest idealnym środkiem na różnego rodzaju zapachowe przeboje.
Jak zastosować ocet jabłkowy?
W zależności od tego, w jakim rejonie ciała mamy problem z nadmierną potliwością lub bakteriami odpowiedzialnymi za powstawanie nieprzyjemnego zapachu, różne są domowe sposoby na zastosowanie octu jabłkowego. Są jednak trzy najpopularniejsze:
- Jeśli mamy problem z nieświeżym oddechem, wystarczy wymieszać ½ łyżki octu jabłkowego ze szklanką czystej wody i płukać taką mieszanką usta do momentu opróżnienia szklanki i trzymając każdą porcję w ustach przynajmniej przez 10 sekund.
- Jeśli problem dotyczy nieprzyjemnego zapachu ciała, warto zamoczyć wacik w wodzie z octem jabłkowym w proporcji 1:1, a następnie przetrzeć nim problematyczne okolice np. pachy.
- Jeśli największy problem to brzydki zapach stóp, pomocna może okazać się ich regularna kąpiel w misce z ciepłą wodą i ¼ szklanki octu jabłkowego przynajmniej raz w tygodniu przez 15 minut.
Dodaj komentarz