Jak zlikwidować pajączki? Najpopularniejsze mity o pękających naczynkach

Cera naczynkowa bywa usiana „pajączkami”, czyli pękającymi naczynkami. To problem wielu kobiet, traktowany raczej jako niedoskonałość. Próbujemy zamaskować je makijażem, zamiast zastanowić się, skąd się biorą.

Popularne pajączki pojawiają się najczęściej na nogach oraz twarzy. Czym są pękające naczynka? To cienkie i mocno rozgałęzione naczynia żylne, które wyraźnie przebijają się pod cienką warstwą skóry. Nierzadko na skórze pojawia się wiele pękniętych naczynek w jednym miejscu, ponieważ z reguły poszerzone są całe skupiska naczyń krwionośnych. Pajączki zazwyczaj są bardzo wyraziste, ale nie wyczuwalne pod palcami. Dlatego traktujemy je podobnie jak przebarwienie, jako niedoskonałość, którą trzeba zamaskować.

Dlaczego naczynka pękają?

Warto znać przyczyny pękania naczynek, bo wówczas łatwiej zapobiec pojawianiu się kolejnych pajączków. Nasz układ żylny to zaawansowana sieć żył powierzchniowych i głębokich. Te znajdujące się zaraz po powierzchnią skóry mają za zadanie dostarczać krew do tkanek podskórnych i komórek skóry. Niestety problemy z krążeniem i niewydolność serca przekłada się również na kondycję tych najmniejszych naczynek krwionośnych – pod wpływem narastającego ciśnienia poszerzają się i pękają, jeśli są za mało elastyczne.

Przyczyny pękania naczynek to:

  • zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych z wiekiem;
  • duże stężenie estrogenów (w trakcie dojrzewania, ciąży lub menopauzy);
  • regularne przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej;
  • częsta ekspozycja na słońce i wahania temperatur;
  • niezdrowy tryb życia – nadwaga, zła dieta, palenie papierosów;
  • częste gorące kąpiele, sauna, solarium;
  • niska aktywność, czyli siedzący tryb życia i mało ruchu.

Niemożliwe jest wyeliminowanie wszystkich przyczyn pękania naczynek krwionośnych, ale warto ograniczyć przynajmniej część z nich. Profilaktyka to najlepszy sposób na pękające naczynka. Warto pamiętać, że kiedy już pojawią się pajączki, bardzo trudno jest się ich pozbyć.

Jak zlikwidować pajączki?

Pękające naczynka na nogach lub twarzy to problem, którego nie da się pozbyć bez lasera. Oczywiście pajączki można zmniejszyć poprzez stosowanie skutecznych preparatów leczniczych np. z diosminą, witaminą C, rutyną i hesperydyną. Warto wprowadzić do pielęgnacji także kosmetyki do cery naczynkowej, które zawierają składniki obkurczające naczynia krwionośne, a także rozjaśniające i uelastyczniające skórę.

MITY O PĘKAJĄCYCH NACZYNKACH

Na temat pękających naczynek krąży wiele nieprawdziwych informacji. Część dotyczy przyczyn powstawania pajączków, a część tego, w jaki sposób je zlikwidować. Oto najpopularniejsze mity o pękających naczynka, które możemy usłyszeć.

  • Każda przyszła mama będzie miała pajączki
    To nieprawda, ponieważ pękające naczynka to problem przede wszystkim osób o cienkiej, delikatnej i płytko unaczynionej skórze. Co prawda na obniżenie elastyczności naczyń krwionośnych wpływa poziom estrogenu, ale liczy się też skłonność do rozszerzania się naczynek.
  • Naczynka pękają pod wpływem dużego wysiłku.
    Kolejny z powielanych mitów mówi, że nie powinno się zbyt intensywnie ćwiczyć, jeśli nie chcemy mieć popękanych naczynek. Trzeba wiedzieć, że nadmierny wysiłek to tylko jedna z przyczyn rozszerzania się naczynek, podobnie jak gorąca kąpiel, picie mocnej kawy lub alkohol.
  • Może odziedziczyć pajączki i wówczas nie da się im zapobiec.
    Prawdą jest, że możemy zapobiec pękaniu naczynek, nawet jeśli skłonność do nich odziedziczyliśmy w genach. Jeśli wiemy, że nasi rodzice lub dziadkowie mieli ten problem, możemy uniknąć pękania naczynek, stosując działania profilaktyczne.
  • Cera naczynkowa nie wymaga specjalnej pielęgnacji.
    Błąd. Jeśli nasza skóra ma skłonność do pajączków, wymaga specjalnego traktowania, ochrony przed promieniowaniem UV i mrozem, silnego nawilżania i łagodnego oczyszczania. Jeśli nie zadbamy o jej odpowiednią pielęgnację, pękających naczynek będzie więcej.
  • Pękające naczynka na nogach są niegroźne.
    Warto wiedzieć, że każda, nawet najdrobniejsza zmiana skórna może być zwiastunem czegoś niedobrego. I tak pękające naczynka na nogach mogą być pierwszymi oznakami przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Warto wówczas przebadać się u lekarza.
  • Pajączków nie można zatuszować makijażem.
    Makijaż kamuflujący niedoskonałości wymaga odpowiednich kosmetyków m.in. korektora z zielonym pigmentem, który jest w stanie ukryć zaczerwieniania. Pękające naczynka to dla wielu osób problem estetyczny, a odpowiedni makijaż może je zatuszować.
  • Kosmetyki do cery naczynkowej mogą zlikwidować pajączki.
    Niestety to niemożliwe. Pajączki, które już pojawią się na naszej skórze, możemy usunąć wyłącznie za pomocą lasera. Bez medycyny estetycznej, tylko za pomocą kosmetyków, możemy działać profilaktycznie i delikatnie zmniejszać już istniejące zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *