Jak naturalnie zadbać o włosy? Wiemy to!

Naturalna pielęgnacja włosów to może być coś dla ciebie – zwłaszcza jeśli ostatnio włosy stają się przeciążone, oklapnięte, szybciej się przetłuszczają, straciły kondycję i blask. Warto zastanowić się, czy twoje włosy nie potrzebują zmiany pielęgnacji na delikatniejszą. Wykorzystaj subtelną moc naturalnej pielęgnacji, by przywrócić im piękny wygląd i dodać wigoru! Poniżej znajdziesz wskazówki, jak to zrobić.

Sięgnij po naturalny lub micelarny szampon

Naturalny szampon to chwila oddechu dla skóry głowy, ponieważ w “zwykłych” szamponach do włosów jest dużo silikonów i niekoniecznie przyjaznych, syntetycznych składników które co prawda dobrze domywają włosy, ale za to kosztem ewentualnych podrażnień skalpu.

Jeśli twoja skóra głowy mocniej się przesusza lub swędzi – winę za to może ponosić właśnie skład twojego szamponu. Ponadto nadmiar kosmetyków do układania włosów, kurz, smog i toksyny mogą się gromadzić na skórze i zakłócać jej gospodarkę, prowadząc do łupieżu lub przetłuszczania. Dlatego istotne jest, by dobrze oczyszczać skalp. Sięgnij po micelarny szampon, w którym cząsteczki dokładnie usuwają wszystkie szkodliwe rzeczy z powierzchni skóry. Jest bezwzględny dla zanieczyszczeń,ale bardzo delikatny dla włosów i skalpu.

Stosuj odżywki bez silikonów

Odżywka do włosów to kosmetyk, nad którym też nie zastanawiamy się za bardzo. Chcemy, by dawała efekt jak z reklamy, często kierujemy się opisem na opakowaniu lub zapachem, a nie jej działaniem. Odżywki do włosów mogą mieć składniki wysuszające włosy i stosowane w nadmiarze pogarszają tylko wygląd włosów, zamiast go poprawiać. Warto pamiętać także, ze odżywki z silikonami ciężko jest zmyć z włosów. Dlatego sięgnij po te, które odżywią mocą naturalnych składników i nie zniszczą jednocześnie włosów. Tu nie ma kompromisów – chodzi o twoje włosy!

Wyłącz suszarkę i… wyrzuć prostownicę

Może nie dosłownie wyrzuć, ale pamiętaj, że każde prostowanie włosów gorącymi płytkami po prostu niszczy nieodwracalnie włosy. Tak wysoka temperatura (czyli około 160-200 stopni Celsjusza) rozrywa wiązania siarczkowe we wnętrzu włosa, a to oznacza, ze włos nie nadaje się do regeneracji. Staje się łamliwy i kruchy, bardzo podatny na uszkodzenia. Dlatego prostuj włosy tylko w wyjątkowych sytuacjach, na tzw. wielkie wyjście, a nie na co dzień. Daj włosom czasem wyschnąć naturalnie. 

Nie idź spać z mokrymi włosami

Czy wiesz, że mokre włosy są bardziej wrażliwe, czyli podatne na uszkodzenia? Oszczędź im urazów mechanicznych: nie trzyj w ręcznik, lecz jedynie delikatnie go dociskaj, aby wchłonął nadmiar wody. Przy czesaniu wilgotnych kosmyków nie szarp ich i najlepiej delikatnie przeczesuj grzebieniem o szerokim rozstawie zębów – idealnie nadaje się do tego drewniany grzebień, który nie będzie ich elektryzował.
Z kolei spanie z mokrymi włosami sprawia, że włos ociera się o materiał poduszki. Niszczy to jego zewnętrzną powlokę i sprawia, ze zwiększa się jego porowatość. Ponadto włosy po obudzeniu nigdy nie będą ładnie ułożone, jeśli w nocy będą schły w kompletnym chaosie, czyli znosiły każdy ruch głową czy przekręcenie się w pościeli. Możesz pomóc swoim włosom dobrze “spać” – po prostu zmień poszewkę na jedwabną. Jest gładsza i lepiej wpływa na strukturę włosów niż szorstka bawełna.

Olejuj włosy!

To wciąż absolutny hit jeśli chodzi o domową pielęgnację. Olejowanie włosów jest dla każdego: niezależnie od wieku, rodzaju czy koloru włosów! Olejki to bogactwo najróżniejszych kwasów omega, nasyconych i nienasyconych tłuszczy i cząstek o różnym rozmiarze. Poznaj swoją porowatość włosów (najlepiej, robiąc krótki testy w sieci) i dowiedz się, jakie olejki pasują dla ciebie. Warto wiedzieć, że olejki wpływają nie tylko an wygląd, nawilżenie i regenerację włosów, ale też dbają o skórę głowy: wzmacniają cebulki i pobudzają je do pracy. Rezultat to włosy które rosną zdrowo i nie wypadają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *