Gdy włosy zaczynają słabnąc, matowieć i wolniej rosną, często winą obarczamy szampon i odżywkę, czyli ogólnie źle dobraną pielęgnację. Zmieniamy kosmetyki, a stan włosów tylko nieznacznie się poprawia. Tymczasem winę za ich wygląd mogą ponosić aminokwasy…a raczej ich brak. Czym są dla włosów aminokwasy, jaką role spełniają w organizmie?
Czy wiesz, że..
ludzkie ciało składa się głównie z białka – jest ono budulcem mięśni, tkanek, organów wewnętrznych i sprawia, że włosy są silne, mocne i zdrowe. Białko to aminokwasy. Na 20 aminokwasów istotnych w funkcjonowaniu naszego ciała tylko 8 z nich jesteśmy w stanie wytworzyć. Pozostałe musimy uzupełniać za pomocą diety i suplementacji.
Dlaczego aminokwasy są tak istotne dla młodej skóry i pięknych włosów?
Odpowiednia ilość aminokwasów w naszym organizmie powoduje, że mamy odpowiednia ilość keratyny, a zatem rosną nasze włosy i paznokcie. Keratyna jest tez istotna dla zdrowej, pięknej cery, mocnych paznokci i jędrnej skóry.
Aminokwasy niezbędne dla urody
Cysteina jest wytwarzana przez nasz organizm, lecz jej produkcja może zanikać wraz z osłabieniem, stresem, spadkiem odporności organizmu. Ten aminokwas jest istotny dla włosów gdyż zawiera siarkę – a ta jest niezbędna dla prawidłowej budowy, wyglądu i kondycji włosów.
Cysteina wzmacnia nie tylko włosy, ale skórę i paznokcie. Jej wyższy poziom wpływa na szybszy porost włosów, a nawet zmniejsza łysienie androgenne.
Źródła cysteiny to:
- mięso i wędliny,
- owies,
- czosnek,
- szczypior,
- jaja,
- jogurt,
- ser,
- zarodki pszenne,
- brukselka brokuły,
- cebula,
- czerwona papryka.
Metionina należy do aminokwasów egzogennych – nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć jej sam, zatem niezbędna jest jej suplementacja i dostarczanie z pożywieniem.
Metionina to bardzo dobre źródłem siarki, która – jak już wspomniano wcześniej – jest nieodzownym składnikiem wpływającym na zdrowie skóry, włosów i paznokci. Metionina wpływa na porost i kondycję włosów, oraz zapobiega ich wypadaniu. To silny przeciwutleniacz, który doskonale wzmacnia i chroni mieszki włosowe. Dzięki temu cebulki włosowe są w nich mocniej osadzone, włosy wolniej się starzeją i stają się odporne na atak wolnych rodników.
Źródło metioniny to:
- ryby,
- brokuły i inne zielone warzywa (cukinia papryka fasolka sałaty)
- jaja,
- nasiona.
Arginina to naturalny aminokwas, niezwykle istotny dla włosów, rzęs czy brwi. Stymuluje on porost włosów, ponieważ jest ważnym przewoźnikiem tlenku azotu. To dzięki argininie mieszki włosowe otrzymują tlen i składniki odżywcze, nieodzowne do prawidłowego wzrostu włosa. Aminokwas ten bardzo dobrze wnika w strukturę włosa i bezpośrednio oddziałuje na jego cebulkę. Arginina pobudza do wzrostu nawet uśpione cebulki, co skutkuje wzrostem nowych włosów. Doskonale nawilża i chroni włosy przed przesuszeniem czy utratą cząstek wody z wnętrza, a ponadto doskonale chroni kolor włosów i nie pozwala im blaknąć.
Źródłem argininy są:
- wszelkiego rodzaju orzechy,
- kiełki,
- drób,
- ryby i owoce morza.
Lizyna czyli aminokwas egzogenny, to ostatni z kilu, których nie jesteśmy w stanie wytworzyć, a które są istotne dla zdrowia piękna i szybkiego wzrostu włosów. Lizyna pomaga stymulować kolagen, zatem działa doskonale nie tylko na włosy, ale również na skórę. Jej obecność to wolniejsze starzenie się skóry i późniejsze zmarszczki.
Lizyna jest integralną częścią większości białek, a zatem tworzy włosy, paznokcie, skórę. To właśnie lizyna jest częstym składnikiem wszelkich odżywek i masek do włosów.
Aminokwas ten uczestniczy w tworzeniu włosów. Jest częścią wielu produktów kosmetycznych, ponieważ znacznie nasila blask i wygładza włosy.
Źródłem lizyny są:
- ryby,
- nabiał,
- drób,
- czerwone mięso,
- wieprzowina,
- orzechy,
- mleko, sery, jogurty,
- soja,
- drożdże,
- migdały, pełnoziarniste pieczywo,
- czekolada.
Suplementy z apteki – czy aminokwasy w tabletkach działają na włosy?
Jeśli w Twojej diecie brakuje aminokwasów, lub dostarczasz ich zbyt mało, by odżywić włosy, paznokcie i skórę – warto sięgnąć po suplementację, a także poszukać odpowiednich kosmetyków, które mają w składzie niezbędne włosom aminokwasy.
Dodaj komentarz