Jak dbać o skórę po lecie? Pielęgnacja, urodowe triki i kosmetyki

Wiele kobiet chce jak najdłużej zachować opaleniznę na dłużej. Jednak z drugiej strony o skórę po lecie należałoby odpowiednio zadbać. Sprawdź, jak to zrobić, jakich kosmetyków użyć i co zrobić, żeby skóra na długi czas pozostała pięknie opalona.

Jak powstaje opalenizna?

Opalenizna to mechanizm obronny skóry na słońce. Owszem promienie UV są potrzebne do wytworzenia witaminy D w organizmie, ale przedawkowane mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Pod wpływem ich działania na skórze powstają skupiska melaniny, czyli barwnika skóry. Poza tym promieniowanie UV powodują inne uszkodzenia w organizmie, które są uzależnione od rodzaju promieniowania.

  1. Promieniowanie UVA – najmniej szkodliwe. Mimo to uszkadza włókna kolagenowe i przyspiesza starzenie się skóry. Może także powodować zaćmę, bo nie jest pochłaniane przez rogówkę.
  2. Promieniowanie UVB – powoduje wytwarzanie witaminy D3 i przyczynia się do wzmocnienia kości. Jednak po przyjęciu dużej dawki powoduje oparzenia, alergie i uszkodzenia DNA, co może prowadzić do nowotworów skóry.
  3. Promienowanie UVC – najbardziej przenikliwe i niebezpieczne. Chroni nas przed nim warstwa ozonowa atmosfery. Co ciekawe jest bardzo niebezpieczne dla organizmów żywych i dlatego używa się go do sterylizacji pomieszczeń lub wody.

Jak dbać o ciało po lecie?

Najważniejsze są peelingowanie i nawilżanie. Możesz wybrać kosmetyki drogeryjne lub samodzielnie zrobić produkty do pielęgnacji ciała po lecie. Przydadzą ci się na pewno cukier, fusy po kawie lub płatki owsiane oraz miód, olejki eteryczne, sok z cytrusów lub ziołowe napary. Pamiętaj także o nawilżaniu skóry. Pomogą ci w tym produkty z następującymi składnikami: mocznik, patnhenol, aloes, kwas hialuronowy, gliceryna, olejki i masła kosmetyczne.

Jak dbać o twarz po lecie?

Pielęgnacja twarzy jest szczególnie wymagająca. Pod uwagę należy wziąć to, że cera jest delikatniejsza niż skóra ciała i inaczej reaguje na słońce. Szybciej pojawiają się na niej zmarszczki, przebarwienia i inne skutki starzenia się skóry. Do pielęgnacji używaj produktów złuszczających martwy naskórek, nawilżających, regenerujących i odżywczych. Przydadzą ci się między innymi kosmetyki z zawartością: kwasu mlekowego, kolagenu, roślinnych enzymów, kwasu migdałowego, witaminy C, kwasu hialuronowego. Najważniejszym produktem jest krem z filtrem UV, który powinnaś stosować nawet po lecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *